1. April – Svjetski dan šale

Prvi april ili prvotravanjska šala označava običaje kada osobe 1. travnja jedni drugima smišljaju bezopasne smicalice ili objavljuju krivotvorene ili lažne novosti, priče ili informacije.

Cilj je da se primjerice članovi obitelji, prijatelji, radni kolege itd. želi dovesti u smiješan položaj. Prvotravanjske su šale običajne u većini europskih zemalja, a poznate su već od 16. stoljeća međutim samo porijeklo je nejasno.

Neki dan ludih vežu za smjenu godišnjih doba, dok drugi govore da je u pitanju reakcija na uvođenje Gregorijanskog kalendara, odnosno pomicanje Nove godine s kraja ožujka na 1. siječanj.

Još je jedna teorija oko nastanka prvog aprila i vezana je za Konstantina i Kugela:

Profesor povijesti s Boston Universitya, Joseph Boskin, objasnio je kako je ta praksa nastala za vrijeme vladavine Konstantina kada je grupa dvorskih luda rekla rimskom imperatoru kako bi oni vodili imperij bolje od njega. Konstantina je to nasmijalo i dozvolio je dvorskoj ludi Kugelu da bude „kralj za jedan dan“. Kugel je tada donio proglas u kojem je tražio apsurdnosti taj dan i tako postavio godišnji običaj. To objašnjenje je objavilo Associated Press 1983 i printale su ga mnoge novine. Postojala je samo jedna kvaka u cijeloj priči: Boskin je cijelu stvar izmislio. Ap-u je trebalo par tjedana da shvate kako su bili žrtve prvoaprilske šale.

Kako nema definiranog objašnjenja, sigurno je samo jedno. Mnoge kulture su imale, neovisno jedna o drugoj, običaj početkom travnja slaviti dan/dane neozbiljnosti.