Alarmantan porast ekstremnog nasilja nad djecom u online zajednicama

foto:pixabay

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu upozorio je na zabrinjavajući rast ekstremnog nasilja nad djecom u online zajednicama diljem Europe, gdje nasilne skupine koriste manipulativne taktike za regrutaciju i iskorištavanje maloljetnika u okviru organiziranih mreža.

Digitalne platforme postaju sredstvo za normalizaciju ekstremne okrutnosti, iznuđivanje žrtava i radikalizaciju djece i mladih za počinjenje djela nasilnog ekstremizma.

„Brojke koje govore o kibernetičkom kriminalu i online seksualnom iskorištavanju djece su alarmantne, a posebno zabrinjava kontinuirani trend rasta ovih kaznenih djela. Izloženost štetnim online sadržajima ostavlja dugotrajne posljedice na mentalno i emocionalno zdravlje djece“, izjavio je voditelj ureda Centra za sigurniji internet iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Ivan Ćaleta.

Broj prijavljenih slučajeva putem savjetodavnih i prijavnih linija Centra znatno je porastao. Ćaleta je istaknuo kako je roditeljska uključenost u online život djece ključna za prevenciju, uključujući edukaciju o sigurnom korištenju interneta, postavljanje pravila i otvorenu komunikaciju s djecom.

Među ranim pokazateljima koji mogu upućivati na prisutnost djeteta u takvim mrežama navode se tajnost o online aktivnostima, povlačenje i izolacija, emocionalni stres, interes za štetni sadržaj, promjene u jeziku ili simbolima koje dijete koristi te prikrivanje znakova fizičkih ozljeda.

Indoktrinacija nasiljem

Centar je naveo kako su nasilne online mreže povezane u globalnu strukturu koja regrutira i žrtve i počinitelje, koristeći manipulativne taktike za desenzibilizaciju i normalizaciju nasilja.

Dijele izuzetno nasilan sadržaj, uključujući prizore krvavih zločina, okrutnosti prema životinjama, materijale sa seksualnim iskorištavanjem djece te prikaze ubojstava. Cilj takvih aktivnosti je razbijanje društvenih normi i priprema djece i maloljetnika za buduća nasilna djela.

Takve skupine često djeluju po principima kultova, gdje karizmatični vođe koriste manipulaciju kako bi članove učinili poslušnima i ovisnima o zajednici. Meta su im ponajviše maloljetnici i ranjiva mladež, pri čemu posebnu pozornost posvećuju djeci u dobi od osam do 17 godina, osobama iz LGBTQ+ zajednice, rasnim manjinama te onima koji se bore s problemima mentalnog zdravlja.

Žrtve se vrbuju na mainstream online platformama na kojima mladi komuniciraju, uključujući gaming platforme, streaming usluge i društvene mreže. Počinitelji koriste psihološku prisilu i manipulativne tehnike kako bi ih uključili u mrežu.

Od bombardiranja ljubavlju do vrbovanja

Počinitelji se infiltriraju u online zajednice za podršku mentalnom zdravlju, prvo koristeći prijateljske interakcije prije nego što postupno eskaliraju predatorsko ponašanje.

Tijekom procesa groominga koriste taktiku „bombardiranja ljubavlju“ kako bi stekli povjerenje žrtve. Nakon toga ih sustavno iskorištavaju, zlostavljaju te prisiljavaju na dijeljenje eksplicitnog sadržaja ili na počinjenje nasilja prema sebi ili drugima. Žrtve potom bivaju ucijenjene, osramoćene i izolirane od podrške obitelji i prijatelja.

Centar je naveo kako su tijela EU identificirala više slučajeva u kojima su članovi takvih mreža nanijeli teške ozljede ili počinili ubojstva, ciljajući članove obitelji i prolaznike.

„Takva ekstremno nasilna djela često su povezana sa zajednicama s nasilnim desničarskim ekstremističkim ideološkim vezama. Njihovi vođe zagovaraju kolaps modernog društva kroz djela terora, kaosa i nasilja, šireći ideologije koje nadahnjuju masovne pucnjave, bombaške napade i druga teroristička djela“, navode iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.