U posljednjih par mjeseci Baranjska čistoća zabilježila je povećan promet u otkupu povratne naknade.
Baranjska čistoća provodi otkup povratne ambalaže uz naknadu od 50 lipa na svojim reciklažnim dvorištima u Belom Manastiru, Popovcu, Kneževim Vinogradima i Dardi.
Sukladno zakonu komunalne tvrtke koje se bave upravljanjem reciklažnim dvorištima dužne su osigurati službu otkupa povratne ambalaže uz naknadu.
Sustav gospodarenja otpadnom ambalažom u Republici Hrvatskoj uspostavljen je još 2006. godine i predstavlja djelatnosti sakupljanja i obrade otpadne ambalaže te nadzor nad obavljanjem tih djelatnosti s ciljem sprečavanja odlaganja otpadne ambalaže na deponije zbog štete za okoliš.
U Baranji postoje četiri reciklažna dvorišta, u Belom Manastiru, Dardi, Kneževim Vinogradima i Popovcu. Korisnici na sva četiri reciklažna dvorišta mogu donositi povratnu ambalažu za koju će im biti isplaćen novac.
Boce moraju biti ispravne i čiste s oznakom povratne ambalaže, a ograničenja u količini nema.
Direktor Baranjske čistoće Damir Paulić podsjetio je kako je Baranjska čistoća sustav otkupa povratne ambalaže uvela prije dvije godine sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, i to prva na području Osječko-baranjske županije.
120 boca po stanovniku
“Prošle godine smo tako na otkupnim mjestima u Belom Manastiru i Dardi prikupili približno 1,2 milijuna jedinica otpadne ambalaže koja teži približno 40 tona te donositeljima isplatili 80-ak tisuća eura. Baranjska čistoća je ove godine na prvom mjestu u RH po prometu u sustavu povratne naknade kroz reciklažna dvorišta, statistički podatci pokazuju 120 komada boca po stanovniku”, rekao je Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće.
Do kraja godine se očekuje da će biti duplo više boca, odnosno 2,5 milijuna jedinica otpadne ambalaže. Ako usporedimo u odnosu na prethodnu 2023. godinu, ove godine slijedi rekordna isplata građanima za povratnu naknadu i to 180.000 eura, objasnio je Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće.
Povrat otpadne ambalaže se može neograničeno predati na reciklažnim dvorištima Baranjske čistoće.
“Prvi u Osječko baranjskoj županiji s uspostavom sustava otkupa povratne ambalaže, – 2024. godine promet raste na 2,5 milijuna komada, što prema izvješću iznosi 125 tona plastične ambalaže, rekao je.
Direktor Baranjske čistoće Baranju svrstava među regije s najmanje miješanog komunalnog otpada po stanovniku. Hrvatski prosjek je 454 kg po stanovniku, prosjek Osječko-baranjske županije je 344 kg, dok je prosjek u Baranji, odnosno prosjek Baranjske čistoće, 160 kg po stanovniku.
Zadnjih par mjeseci su se brojke povećale upravo zbog velikog prinosa povratne ambalaže s područja Slavonije. “Primijetili smo da u naša reciklažna dvorišta dolaze ljudi iz Osijeka, Đakova, Našica upravo zato što u drugim gradovima ovaj sustav nije uspostavljen i ne funkcionira ne funkcionira kao u Baranjskoj čistoći- veliki dnevni protok. Kako sam i ranije spomenuo povratna ambalaža se može donositi u neograničenim količinama jer nema identifikacije i provjere kao u slučaju razvrstanog otpada”, rekao nam je Damir Paulić.
Smatra kako bi se sustav povratne ambalaže mogao promijeniti i proširiti na što veći broj artikala poput poput konzervi, ostale kozmetičke ambalaže, staklene ambalaže od hrane i ostalog.
Najavio je kako razmišlja u uvođenju dvosmjenskog rada na prihvatu povratne ambalaže u jednom reciklažnom dvorištu, kako bi korisnicima bila omogućena predaja povratne ambalaže kroz cijeli dan.