Baranjska čistoća predstavlja novi projekt “Koš za otpatke u sortiranju”

foto: Baranjska čistoća

“Koš za otpatke u sortiranju” novi je projekt Baranjske čistoće koja je projektirala i izradila tehničku specifikaciju. Riječ je o novom košu koji omogućuje odlaganje otpada s mogućnošću odvajanja, tj. sortiranja.

Grad Beli Manastir jedan je od rijetkih gradova čiji će građani i prolaznici gradskim ulicama otpad moći odlagati, točnije sortirati u koševe s mogućnošću njegova odvajanja. U četvrtak, 1. veljače 2024. godine potvrđena je isporuka prvih uređaja „Koš za otpatke u Sortiranju“ koji će se postaviti na području groblja Beli Manastir.

“Prema našem nalogu, prototip ovakvog koša izradila je tvrtka Tehnix iz Donjeg Kraljevca, s kojom već niz godina uspješno surađujemo, a danas (1. veljače, 2024. godine) bit će postavljena na području gradskih groblja”, kaže Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće.

Za realizaciju ovog projekta i svrstavanje Grada Beli Manastir u prve gradove s koševima za razvrstavanje otpada, osigurano je sufinanciranje preko modela potpore male vrijednosti iz sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Na proljeće ove godine očekuju se natječaji u domeni ‘‘poziv za sufinanciranje mjera odvojenog skupljanja komunalnog otpada‘‘.

“Prošao sam brojene ustanove, javne prostore, veliki broj gradova u RH, ovakvo rješenje je rijetkost, tj. postoje tu i tamo nekakvi podzemni kontejneri kojima je drugačija namjena. Ali obični koš za otpatke za sortiranje u parku ili šetnici, to ćete teško pronaći! Smatramo da će Grad Beli Manastir biti svrstan u rijetke gradove s ovakvim rješenjem – nešto slično kao besplatni javni prijevoz „Gradske autostaze“., ističe Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće.

Baranjska čistoća je prije dvije godine, kao prva komunalna tvrtka u Osječko-baranjskoj županiji, uvela sustav otkupa povratne ambalaže na reciklažnim dvorištima sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom.

“Ovaj model u suradnji s Fondom zaštite okoliša daje iznimne rezultate – preko milijun i pol komada ambalaže predstavlja kontroliranu predaju otpada preko 40 tona plastike. Baranjska čistoća je predložila Fondu da ovaj sustav proširi na što veći broj ambalaže (staklenke, konzerve, ambalaža u kozmetici itd.) kojim bi se snažno odgovorilo na brojnu ambalažu u smeću i okolišu.” rekao je Damir Paulić.

Odvojeno prikupljanje otpada na kućnom pragu te ostali modeli u gospodarenju otpadom utjecali su na znatno smanjenje miješanog komunalnog otpada koje se odlaže na odlagalištu. Prije 7 godina odlagalo se 8 tisuća tona otpada, a u 2023. godini odloženo je
manje od 4600 tona komunalnog otpada što je 160 kg otpada po stanovniku, dok u RH prosjek je 454 kg/stanovniku, a u Osječko baranjskoj županiji 344 kg/stanovniku, zaključuje Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće.