Baranjska čistoća provodi novi projekt – ”5. kanta”

Baranjska čistoća uvodi novi projekt pod nazivom ”5. kanta”, a odnosi se na uvođenje kante za metal u sva zainteresirana kućanstva u Baranji. Naime do sada je većina kućanstava imala četiri spremnika (miješani otpad, plastika, papir i staklo), a metal se skupljao i odlagao u plastičnim vrećicama koje su korisnici dobivali besplatno.

Baranjska čistoća došla je do zaključka kako je odlaganje metalnog otpada u plastičnim vrećicama kontaminacija tog metalnog otpada. Kante za metal biti će dostavljene svim zainteresiranim korisnicama, kojih je ukupno na području Baranjske oko 12 500. Svi korisnici dobiti će obavijest tijekom ožujka o projektu i zainteresirani za kante za metal moći će se javiti Baranjskoj čistoći. Nakon sastavljanja popisa podijeliti će se kante zainteresiranima. Svi korisnici pete kante potpisati će ugovor o pružanju usluge, s kojim se Baranjska čistoća obvezuje dostaviti kantu korisniku, a korisnici su obvezni odvajati metal u za to namijenjenu kantu.  Ovaj projekt ići će po principu besplatnih priključaka, kućanstva će dobiti kante na korištenje, a one će i dalje biti u vlasništvu Baranjske čistoće. Trenutno je nabavljena određena količina kanti za metal, dok će se ostatak još nabaviti.  Iz Baranjske čistoće saznajemo kako nabavke idu po nekoliko stotina ili najviše 1000 komada.

Osim ovog ulaganja Baranjska čistoća nabavila je novi kamion za gospodarenje otpadom s čime ih sada imaju 9, a u zadnje tri godine nabavljeno je tri kamiona i ostalo postrojenje. Sama cijena kamiona je 970 000 kuna + PDV.  Direktor Damir Paulić izrazio je zadovoljstvo s nabavom novog kamiona, ali i postignutom cijenom jer kaže kako isti takvi kamioni inače koštaju i do 2 milijuna kuna. Zadnja tri kupljena vozila plaćena su vlastitim sredstvima Baranjske čistoće jer, kako kaže direktor Paulić, jedina druga mogućnost bila je čekanje najavljenih javnih natječaja za nabavu kojih nije bilo u protekle tri godine te smatra ovo vrlo dobrim potezom.

”Mi trenutačno imamo 9 vozila specijalnih za gospodarenje otpadom. Na taj način smo na zavidnoj poziciji prema operativnoj sposobnosti i to je vrlo važno. Mi radimo na 1100 kvadratnih kilometara, Baranja je velika, s preko 54 naselja, pošto se radi o ruralnom području mi smo praktično ovisni o kvalitetnom i opsežnom voznom parku, ne bismo mogli ovu djelatnost obavljati bez takvog voznog parka.” – naglasio je direktor Baranjske čistoće, Damir Paulić.

Prema politici države očekuje se zatvaranje sadašnje deponije u razdoblju od 2-3 godine nakon popunjenja postojećeg kapaciteta, što će rezultirati potrebnom za novim deponijem koji će biti udaljeniji od dosadašnjeg mjesta, a kamioni će morat biti u stanju prevoziti otpad i na novu lokaciju, što neće biti problem s novim kamionima.

NOVA SURADNJA

Baranjska čistoća započinje novu suradnju s tvrtkom Stražaplastika d.d. koja je spremna preuzimati dio plastičnog otpada od Baranjske čistoće i za to i platiti. Do sada je plastično otpad završavao na deponiji ili kod ostalih preuzimatelja kojima se zbrinjavanje otpada plaćalo. Također, s ovom suradnjom nadovezuje se i druga mogućnost. Model okolišnog poticaja koji provodi Baranjska čistoća proširio bi se. Naime do su građani imali mogućnosti donositi papirni i metalni otpad na reciklažno dvorište te biti plaćeni za svaku kilu, sada se planira uvesti i plaćanje plastičnog otpada.

Suradnja je ponuđena i javnim ustanovama na području Baranje, prvenstveno školama i vrtićima koji mogu ostvarivanjem sporazuma dobiti besplatne spremnike koji bi se koristili za provođenje edukativnih programa, a njihov trud bi od strane Baranjske čistoće bio nagrađen na dogovoreni način, bilo to financijskim ulaganjima ili slično. Za priključivanje u tu akciju postoji zainteresiranost i u tvrtki Stražaplastika d.d.  koja bi također sufinancirala potrebno, a za uzvrat institucije bi skupljale plastične čepove.

”Nama nije svrha i cilj da zaradimo već podići svijest o obvezi razvrstavanja i odlaganja otpada.” – zaključio je direktor Damir Paulić.