Danas obilježavamo Svjetski dan romskog jezika koji je 5. studenog 2015. godine službeno proglasila Opća skupština UNESCO-a, na inicijativu Republike Hrvatske.
Svjetski dan romskog jezika prvi je put obilježen 5. studenog 2009. godine u Zagrebu na inicijativu Udruge za promicanje obrazovanja Roma u RH ˝Kali Sara˝. Kao datum obilježavanja izabran je 5. studeni u čast na dan na koji je 2008. godine objavljen prvi Romsko – hrvatski i hrvatsko – romski rječnik autora Veljka Kajtazija.
Već sljedeće godine, 2009., na isti dan održan je prvi Simpozij o romskom jeziku kojom prilikom su okupljeni učesnici iz cijeloga svijeta donijeli Povelju i Deklaraciju Simpozija povodom Svjetskog dana romskog jezika koju su potpisali svi učesnici među kojima su bili i predstavnici Međunarodne unije Roma.
Svjetski dan romskog jezika još se obilježava i samo kao peti studenti po čemu je jedna ulica u Belom Manastiru dobila naziv kao i postavljeni spomenik. Oboje je predstavljeno prošle godine na svečan način uz prisutnost saborskog zastupnika za romsku nacionalnu manjinu, Veljka Kajtazija.
Ovom Poveljom u čijoj su izradi sudjelovala 260 istaknuta predstavnika romske i neromske zajednice, pozvana je cjelokupna svjetska javnost da se uključi u inicijativu popularizacije romskog jezika, očuvanju kulturnog i nacionalnog identiteta, obrazovanju i opismenjavanju Roma te boljem međusobnom razumijevanju svih ljudi. Istovremeno su Deklaracijom sudionici prvog simpozija pozvali sve države da omoguće Romima, kao i romskom jeziku, jednak položaj s ostalim jezicima manjina u njihovim zemljama.
Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja.