Povodom blagdana Velike Gospe, svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije, deseci tisuća hodočasnika u četvrtak, 15. kolovoza 2024. godine od ranih jutarnjih sati pohodili su tri marijanska svetišta u Osječko-baranjskoj županiji – Marije Lurdske u Popovcu, Gospe Dragotinske u Dragotinu i Gospe od Utočišta u Aljmašu, gdje ih je naravno bilo najviše.
Uz tisuće vjernika i hodočasnika središnjoj svetoj misi u Aljmašu u 10.00 sati, koju je vodio đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić, nazočili su obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović te drugi uzvanici.
– Svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu je najveće svetište na istoku Hrvatske i drago mi je vidjeti ovoliko puno ljudi. U Aljmaš dolazimo s posebnom dozom ljubavi, vjerojatno i zbog toga što je bio okupiran, crkva je bila srušena i Božjim čudom u ruševnoj crkvi je pronađen kip Gospe, koji je prebačen u Osijek te vraćen ovdje nakon mine reintegracije. Danas ćemo sudjelovati na svetoj misi, pomoliti se za sve naše bližnje, za zdravlje naših obitelji, za domovinu i hrvatski narod – poručio je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana.
– Drago mi je da danas mogu biti s tisućama vjernika iz cijele Hrvatske koji hodočaste u Aljmaš, jedno od najvećih i najvažnijih marijanskih svetišta u Hrvatskoj. Došli smo se pomoliti Blaženoj Djevici Mariji, kraljici Hrvata i proslaviti njezinu ljubav, dobrotu i život, jer upravo je to ono što simbolizira Velika Gospa – poručio je osječki gradonačelnik Ivan Radić.
Svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu ove godine obilježava 320 godišnjicu (1704.-2024.), a tijekom cijele godine Svetište posjeti 150.000 do 180.000 hodočasnika.
– U toj burnoj prošlosti ovoga Svetišta nekako su najdramatičnije godine za vrijeme Domovinskoga rata, kada su četnici u potpunosti devastirali i porušili ovo Gospino svetište. Rušenje svetišta i aljmaške stare crkve preživio je kip Gospe od Utočišta. Ona je nakon godinu dana nakon rušenja pronađena, neoštećena, cjelovita. Bila je malo zaprljana od prašine i od svega što se na nju poklopilo, ali to je bio veliki znak nade za nas vjernike da je Gospa na ovome mjestu željela ostati kako bi okupljala svoje štovatelje i kako bi pružala vjeru, nadu i utjehu mnogim hodočasnicima. Trudili smo se na najbolji mogući način osigurati sve ono što je potrebno vjernicima kako bi se osjećali dobro, i na duhovnoj i na tjelesnoj razini – poručio je upravitelj Svetišta i župnik Župe Aljmaš velečasni Tomislav Ćurić.
Naglasio je da ga posebno veseli što ove godine cijelu organizaciju nose zapravo mladi ljudi. – Oni su budućnost naše crkve i našega naroda i to je tako vidljivo ove godine u ovome svetištu. To svi primjećuju, svi se tome raduju i vesele i spremni smo na svim razinama primiti oko 70.000 hodočasnika kojima se na osobit način veselimo i radujemo – poručio je velečasni.