Dominacija HP-a i Lenova na europskom tržištu

foto: pixabay

Ruska invazija na Ukrajinu prijeti globalnoj ekonomiji koja se još nije oporavila od godina nazadovanja uzrokovanih pandemijom COVID-19. U samo nekoliko dana cijene energije i roba su naglo porasle, a lanac opskrbe postao je još ranjiviji. To su pitanja koja bi mogla potaknuti inflaciju i ograničiti rast za Zapadnu Europu i svijet.

U velikoj mjeri ovisna o ruskoj nafti i plinu, rastuće cijene energije u Europi izravno slabe kupovnu moć Europljana. Nafta je nakratko prešla 100 američkih dolara po barelu prvi put od 2014., unatoč tome što je prije samo dvije godine bila negativna, dok je cijena prirodnog plina porasla čak 62 posto. U veljači 2022., prije invazije, eurozona je već bilježila inflaciju od 5,8 posto, četvrto tromjesečje zaredom na alarmantno visokoj razini. Također, zbog zabrana zračnog prostora, zračni prijevoznici će vjerojatno sve veći trošak letenja tereta između Europe i Azije prebaciti na potrošače, stvarajući dodatni pritisak na opskrbni lanac i još više povećavajući materijalne troškove. U industriji poluvodiča očekivalo se da će se uska grla ublažiti 2022., ali se to sada čini malo vjerojatnim budući da Ukrajina isporučuje više od polovice svjetskog neonskog plina, ključnog za proizvodnju poluvodiča.

Posljednjih nekoliko godina, PC industrija je napredovala, ali je još uvijek preosjetljiva na poremećaje opskrbnog lanca. U 2021. dobavljači osobnih računala u zapadnoj Europi i dalje su bili u zavidnoj poziciji jer je potražnja nastavila nadmašiti ponudu. Pošiljke su porasle 16 posto na godišnjoj razini, iako su prošle gotovo dvije godine od početka pandemije. No, PC industrija uskoro bi mogla osjetiti izravan utjecaj rastućih troškova i duljeg vremena isporuke, a svaki dobavljač koji može opskrbiti će osvojiti tržište. Što se tiče potražnje, potrošači će se također boriti s rastućom inflacijom i manje će trošiti na potrošačke tehnologije, posebno u svrhe zabave.

U zapadnoj Europi, HP i Lenovo dominirali su tijekom 2021. HP je osigurao svoju vodeću poziciju s 4,44 milijuna isporučenih jedinica i preuzeo 26 posto ukupnog tržišta i 35 posto komercijalnog tržišta u četvrtom tromjesečju 2021. Lenovo je slijedio vrlo blizu s 4,41 milijuna isporučenih jedinica i 25 posto ukupnog udjela. Pretekao je HP i zauzeo prvo mjesto za cijelu 2021. s 16,8 milijuna isporučenih jedinica. Dell, Apple i Acer zaokružili su prvih pet u četvrtom tromjesečju 2021. sa 16 posto, 11 posto i 8 posto udjela. Dobavljači računala sada razmatraju hoće li zaustaviti ili smanjiti poslovanje u Rusiji. Apple je prvi dobavljač koji je službeno zaustavio svu prodaju u Rusiji. Ako drugi dobavljači slijede njihov primjer, kratkoročno bi moglo doći do premještanja uređaja iz Rusije na druga europska tržišta, što bi smanjilo zaostale narudžbe u posljednjim tromjesečjima. Rusija će se vjerojatno obratiti kineskim dobavljačima kako bi zaobišla zapadne sankcije. Kineski dobavljači, kao što su Lenovo, Acer i Asus, koji imaju ambicije na zapadnim tržištima, naći će se u delikatnoj poziciji u pogledu svojih odgovora na sukob u Ukrajini.