Drava International uložila u vlastitu vatrogasnu službu, vozilo i termo kamere

foto: MB Press

Tvrtka Drava international iz Brijesta kraj Osijeka značajno je podigla razinu interne zaštite od požara. U posljednja dva tjedna nabavljeno je specijalizirano vatrogasno vozilo, uvedeni su novi sigurnosni protokoli, a dodatno je nabavljena i tehnička i zaštitna oprema po najvišim industrijskim standardima. Cilj je jasan: osigurati brzu, profesionalnu i učinkovitu reakciju u slučaju bilo kakvog izvanrednog događaja, a sve u svrhu zaštite ljudi, imovine i okoliša.

Nabavljeno vatrogasno vozilo opremljeno je za najzahtjevnije intervencije. Ima spremnik za 5.000 litara vode2.000 litara pjeniladvije tone praha i 180 kilograma CO₂, čime se omogućuje efikasno gašenje različitih vrsta požara, uključujući i one koji zahvaćaju plastiku i druge zapaljive materijale specifične za industrijsku proizvodnju.

“Ovo vozilo nam omogućuje da budemo samodostatni u prvim kritičnim minutama,” istaknuo je Marko Murković, voditelj profesionalnih vatrogasaca u Drava international.

“Trenutno imamo osam profesionalnih vatrogasaca i oko 50 obučenih dobrovoljaca. U svakoj smjeni dežuraju dva profesionalca te 10 do 20 dobrovoljaca, ovisno o smjeni. Proveli smo i niz internih vježbi kako bismo u svakom trenutku mogli reagirati učinkovito i organizirano. Osim vozila, oko proizvodnog kompleksa postavljene su termo kamere povezane s vatrodojavnim sustavima. Privodimo i kraju sve formalnosti oko formiranja vatrogasnog odjela, tako da će sigurnost tvrtke biti na najvećoj razini”, dodao je.

Ova ulaganja dolaze kao odgovor na požare koji su prethodnih godina zabilježeni unutar i oko kompleksa. Najveći se dogodio u listopadu 2023., kada je vatrena stihija zahvatila velike količine pohranjene plastike i prouzročila višemilijunsku štetu. Manji incident zabilježen je u kolovozu 2024., kada je uslijed kratkog spoja na dalekovodu iznad skladišta došlo do zapaljenja nekoliko bala plastike. Vjetar je tada podigao aluminijsku foliju na električne vodove, što je izazvalo eksploziju i potom požar. Uprava tvrtke odmah je reagirala najavivši dodatna ulaganja u vatrogasnu zaštitu – što sada i provodi u djelo.

Šteta koja je nastala procjenjuje se na oko 10 milijuna eura, uključujući oštećenu infrastrukturu, izgubljene sirovine, sanaciju i zbrinjavanje te zastoj u poslovanju.

“Zagađenja okoliša nije bilo,” tvrdi vlasnik Zvonko Bede. Dodaje kako su sve analize provedene nakon požara pokazale da nema štetnih tvari u zraku ni vodi, a medijske tvrdnje o ekološkoj katastrofi naziva neodgovornima i senzacionalističkima.

Najviše ga, kaže, zabrinjava način na koji je požar tada bio gašen. “Gašenje je u jednom trenutku bilo obustavljeno, a našim radnicima je rečeno da puste da sve izgori,” navodi Bede i dodaje kako nije korištena adekvatna oprema za gašenje plastike, čime je, prema njegovu mišljenju, šteta dodatno povećana.

Vlasnik tvrtke Zvonko Bede tvrdi da je riječ o incidentu za koje ima dokaze da je požar bio podmetnut.

Unatoč podignutoj optužnici, Bede smatra da je sama istraga bila površna i provedena uz niz ozbiljnih propusta. “Istraga je bila nedovoljno temeljita, s brojnim nelogičnostima i pogrešnim pristupima,” tvrdi i dodaje: “Koliko je cijeli slučaj loše vođen pokazuje i činjenica da su već tri suca zatražila izuzeće iz ovog predmeta. Još uvijek nije poznato kada će uopće započeti suđenje.”

Tvrtka mjesečno prerađuje više od 3.000 tona neopasne plastike, što PET ambalaže, što polietilena, a od gotovih proizvoda dobivaju se razni artikli za kontakt s hranom (food contact). Svi proizvodi imaju certifikate koji zadovoljavaju stroge europske propise, osobito kada je riječ o artiklima koji dolaze u kontakt s hranom. Zapošljavaju preko 500 radnika i stabilno posluje s prihodima koji su 2023. godine iznosili oko 52 milijuna eura, uz dobit od oko 840 tisuća eura, a iz prošlu godinu biti će prihodi oko 55 milijuna eura.

U sklopu pojačanih mjera zaštite od požara, dodatno je uvedena i tehnička i zaštitna oprema po najvišim sigurnosnim standardima, s ciljem da se slične situacije u budućnosti preveniraju ili odmah lokaliziraju“Ova investicija nije rezultat propisa, već vlastite odgovornosti i vizije,” zaključuje Zvonko Bede. “Želimo biti primjer industrijskog pogona koji ne čeka reakciju izvana, već preventivno gradi sustave zaštite iznutra.”