Danas na redovnoj konferenciji za medije Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, članovi su govorili o situaciji s kororonavirusom u Hrvatskoj te o cijepljenju, mjerama, cijenama testova te turističkoj sezoni koja nam predstoji na Jadranu.
Po pitanju cijepljena izneseno je kako je utrošeno preko 390 tisuća doza te da je time procijepljeno s dvije doze 79 tisuća osoba. Capak je dodao kako se još uvijek nalazimo u prvoj trećini druge faze cijepljenja, što odlikuje vrlo sportom cijepljenju. U ovoj fazi cijepe se starije osobe od 65 godina i kronični bolesnici u ordinacijama obiteljske medicine. Novinari su na konferenciji postavili problematiku o raspodijeli cjepiva po ambulantama gdje poneki liječnici dobivaju veće količine doza iako nemaju toliki broj osoba za ovu fazu. Capak je odgovorio kako svi liječnici doze koje dobiju trebaju iskoristiti na procjepljivanje svojih pacijenata bili oni prioritetni u ovoj fazi ili ne.
Hrvatska je ukupno od sedam proizvođača naručila 8,7 milijuna doza cjepiva iako neki još nisu registrirani na razini Europske unije što je preduvjet za korištenje.
Capak je dodao kako početak masovnog cijepljenja odnosno treće faze ovisi o dostupnosti cjepiva te da će se prioriteti odrediti. Među prioritetima mogli bi biti prosvjetari, djelatnici u turizmu i slično. Ovisno o epidemiološkim i gospodarskim prioritetima.
Testovi duplo jeftiniji za državu nego za pojedinca
Capak je iznio cijene testova u Hrvatskoj. Ukoliko je testiranje preko uputnice liječnika Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje PCR test košta 390 kuna, a brzi antigenski 104 kune. Kada se građani iz bilo kojeg razloga moja ili žele testirati, a ne ostvaraju pravo na uputnicu oni testove plaćaju više. Otprilike je cijena PRC testa 750 kuna, a brzog antigenskog 250 kuna. Cijene su različite ovisno o instituciji koja provodi testiranje. Capak je objasnio razliku u cijeni i povećanje cijene na način da to institucije same određuju. Cijene PCR testova građane mogu koštati i do tisuću kuna ovisno o tome koliko brzo žele dobiti rezultat.
“HZZO je odredio cijenu testiranja, to je 390 kuna za PCR test i 104 kune za brzi antigenski test. Svatko tko dobije uputnicu da se testira, HZZO-u se naplaćuje ta cijena. Ustanove koje obavljaju testiranje u državnom ili županijskom vlasništvu mogu odrediti tržišnu cijenu za one koji se žele testirati o svom trošku. Privatne ustanove su potpuno na tržištu i one same određuju cijene svojih testova”, rekao je Capak.
Božinović: Neće biti postroženja mjera i uvođenja propusnica za Uskrs
Božinović je govorio o mjerama i eventualnim popuštanjima odnosno postroženjima povodom blagdana Uskrsa koji se bliži. Naglasio je kako neće biti promjena ukoliko epidemiološka situacija ostane kao što je sada. Negirao je mogućnosti potencijalnog uvođenja propusnica pred Uskrs.
“Nema govora o tome niti smo o tome razgovarali kad govorimo o uvođenju toga. Što se tiče mjera, znate da u ovoj fazi nam situacija daje za pravo, više smo se orijentirali na ciljano gađanje epidemije u županijama u kojima je incidencija veća. Ono što smo poduzeli su određeni koraci, a to je da se svi stožeri civilne zaštite na lokalnim razinama moraju više posvetiti pozornosti nad provedbom mjera.”, rekao je Božinović.
Govorio je i o turističkoj sezoni koja se bliži. Naglasio je kako eventualne posebne propusnice za turiste koji su preboljeli, procijepljeni su ili drugo određuje Europska unija te kako je sve još uvijek u razmatranju. U te nacrte uloženo je 59 milijuna eura, a pokušava se izbalansirati između diskriminacije po bilo kojoj osnovi i očuvanja zdravlja.