Na tržištu elektroničkih komunikacija nastavljene su investicije u pokretne mreže nakon smanjenja naknada i dodjele novih frekvencijskih blokova u 2.100 MHz i 2.600 MHz frekvencijskim područjima. U prvom tromjesečju 2019. u pokretne mreže uloženo je gotovo dvostruko više u odnosu na isto razdoblje 2018., odnosno nešto manje od 320 milijuna kuna.
Broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnoj mreži rastao je nešto više od 3 posto na godišnjoj razini. Pritom broj priključaka putem bakrenih parica neprestano pada, a raste broj priključaka putem svjetlovodnih i brzih kabelskih mreža. Najviše su rasli FttH priključci, za oko 40 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Govorna usluga u nepokretnim mrežama tradicionalno je u padu i sve se manje koristi.
U pokretnim mrežama zabilježen je porast prihoda od telefonskih usluga od gotovo 3 posto na godišnjoj razini uz istovremeni porast broja korisnika. Broj ostvarenih SMS i MMS poruka smanjio se za 13 posto uslijed korištenja zamjenskih internetskih aplikacija.
Ukupni internetski promet veći je za 23 posto. Rast podatkovnog prometa u nepokretnim mrežama manji je od rasta prometa u pokretnim mrežama. Podatkovni promet u pokretnim mrežama trenutačno ne čini niti četvrtinu ukupnog prometa, ali ta se razlika ubrzano smanjuje.
Korisnici i dalje preferiraju pakete usluga u nepokretnoj i pokretnoj mreži te je ukupni broj takvih korisnika porastao za 8,5 posto. Tržište distribucije TV programa uz plaćanje naknade zabilježilo je rast od oko 4 posto u odnosu na prethodnu godinu. IPTV je i dalje vodeća tehnologija s tržišnim udjelom od oko 29 posto, a potencijal razvoja ovog dijela tržišta i dalje je značajan s obzirom na to da još uvijek 44 posto kućanstava televiziju prati isključivo putem DVB-T signala s odašiljača.