Inspekcija zatvorila 50 pekarnica i izdala stotine kazni

foto: Pixabay

Tržišna inspekcija je od 20. siječnja do 7. veljače obavila ukupno 141 inspekcijski nadzor u pekarnicama. U 53 inspekcijska nadzora utvrđeno je da trgovac ne vodi isprave o stanju robe na način propisan odredbama Zakona o trgovini. Zato je doneseno 51 rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a najkraće na rok od 30 dana.

Sanitarna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 143 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 112 nesukladnosti.

Sanitarna inspekcija je obavila 143 nadzora u kojima je utvrđeno 112 nesukladnosti. One su se odnosile na rukovanje s hranom, pri čemu su u velikom broju objekata zatečeni djelatnici koji nemaju položen obavezan tečaj zdravstvenog odgoja.

Utvrđeno je i da se redovito ne provode zdravstveni pregledi djelatnika u skladu s odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Značajniji nedostaci utvrđeni su oko higijenskih i sanitarno- tehničkih uvjeta te je utvrđeno neprovođenje sustava samokontrole na principima HACCP-a.

– Poražavajuća je činjenica da je u 12 posto od ukupno nadziranih objekta utvrđeno da uopće nemaju uspostavljen sustav samokontrole (HACCP), istaknuli su iz Inspektorata.

Sanitarna inspekcija poduzela je stoga mjere sukladno Zakonu o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima. Izdali su ukupno 236 novčanih kazni, 67 upravnih mjera, 11 optužnih ili prekršajnih naloga i 54 oportuniteta sukladno zakonskom propisu.

Burek sa sirom koji ‘sira nije ni vidio’

Poljoprivredna inspekcija je obavila 145 inspekcijskih nadzora u kojima su utvrđene 73 nesukladnosti. Najčešće su se odnosile na to što u popisu sastojaka nisu navedene količine sastojaka navedenih u nazivu hrane. Primjerice, kod bureka sa sirom nije naveden postotak sira.

Također, utvrđeno je da informacije o hrani nisu u skladu s praksom poštenog informiranja. Tako je u nazivu proizvoda istaknut sir, ali u proizvodnji se koristi sirni pripravak na bazi sira i biljnih ulja. U popisu sastojaka je navedeno biljno ulje, a nije navedeno biljno porijeklo ulja, sastojci u popisu sastojaka na deklaraciji proizvoda nisu navedeni padajućim redoslijedom i slično.

Poljoprivredna inspekcija poduzela je mjere sukladno Zakonu o informiranju potrošača o hrani te izdala 20 prekršajnih ili optužnih naloga, devet upravnih mjera i 35 oportuniteta sukladno zakonskom propisu. Iz Inspektorata navode kako je u tijeku uzorkovanje pekarskih proizvoda, točnije kruha i peciva. Pritom će se pregledavati udio soli u pečenom kruhu ili pecivu, a koji je propisan Pravilnikom o žitaricama i proizvodima od žitarica.

Tržišna inspekcija zatvorila 51 pekarnicu

Tržišna inspekcija je od 20. siječnja do 7. veljače obavila ukupno 141 inspekcijski nadzor u pekarnicama. U 53 inspekcijska nadzora utvrđeno je da trgovac ne vodi isprave o stanju robe na način propisan odredbama Zakona o trgovini. Zato je doneseno 51 rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a najkraće na rok od 30 dana.

Do sada su trgovci u 23 slučaja otkupili mjeru zabrane tako da su otkloni nepravilnosti i uplatili iznos od 3.981,68 eura u državni proračun, ističu iz Državnog inspektorata.

Navode kako je tržišna inspekcija do sad podnijela sedam optužnih prijedloga te izdala 37 prekršajnih naloga.

Tržišna inspekcija je utvrdila i ukupno 43 povrede odredbi Zakona o zaštiti potrošača, vezano uz neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora i isticanja cijena. Za utvrđene povrede poduzete su propisane mjere, kao i primjena načela oportuniteta za povrede za koje su nepravilnosti otklonjene tijekom inspekcijskog nadzora.