
Baranja info donosimo vam intervju tjedna, današnji gost je bio Robert Jankovics, zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskome saboru.
Kako ocjenjujete svoj dosadašnji mandat?
– Bilo je to izuzetno turbulentno razdoblje za državu. Sjetimo se samo početka i Vlade MOST-HDZ, pa raspada te koalicije u jeku krize Agrokora, pa nove Vlade sa izuzetno tijesnom većinom, pa prirodne nepogode – poplave, požare, i na kraju korona-virus i zemljotrese. Da ne spominjem referendumske inicijative, brojne zakone koje je ova Vlada imala hrabrosti staviti na dnevni red i na kraju kojeg ne samo da je ostala „živa“, već je postigla enormne međunarodne uspjehe sa imenovanje potpredsjednice Europske komisije Dubravke Šuica te glavne tajnice Vijeća Europe – Marija Pejčinović Burić. Glede zastupanja mađarske nacionalne manjine, jednoznačno je mišljenje da je učinjeno jako puno. Izdvajam svečano otvorenje novosagrađenog učeničkog doma Prosvjetno-kulturnog centra Mađara u Osijeku, koji su otvorili premijeri Viktor Orbán i Plenković. Za mađarsku su zajednicu od iznimne simboličke važnosti bili i posjet premijera Plenkovića sjednici Izvršnog predsjedništva DZMH-a u rujnu 2018. godine, te dolasci ministra Medveda u Laslovo na obilježavanje tragične okupacije mjesta u studenom 1991. godine, ministrice Obuljen i potrepdsjednika Vlade Mađarske Zsolta Semjena na otvaranje novog Doma kulture u Dalj Planinu, dolaska potpredsjednika Vlade Predraga Štromara u Vardarac, ministrice Divjak u Prosvjetno-kulturni centar Mađara, ministra Grlić Radmana u Korođ 2019. godine… Osim toga, sagradili smo i obnovili desetke objekata važnih za rad kulturnih udruga mađarske zajednice te preko Savjeta za nacionalne manjine konačno osigurali primjerenija sredstva. Iz ovog što imamo izvukli smo maksimum.
Kako vidite teme važne za Baranju i Baranjce?
– Ističem tri prevažne teme: stanje oko Fortenove i Belja, izgradnju autoceste kroz Baranju te razgraničenje sa Srbijom na području Kenđije. Najvažnija uloga države u odnosu na Baranju bila je rješavanje krize oko Agrokora, što je uključivalo i opstanak Belja. Belje je sada u većinskom vlasništvu ruskih banaka, koje ga, prema mojoj nestručnoj procjeni, ne planiraju zadržati trajno. Važno je kome će ga prodati i kako će se to reflektirati na zaposlene. Važna tema je i izgradnja autoceste kroz Baranju, koja će, odlukom ove Vlade, ići u punom profilu, te su za njenu izgradnju do Belog Manastira. Uspostavljena je i točka spajanja s mađarskom stranom. Nažalost, nikakav napredak nije ostvaren oko razgraničenja sa Srbijom. Žrtve tog statusa su naši državljani u Kenđiji, čija se agonija nastavlja. Nadam se da ćemo im ubuduće moći pomoći, ali to će, najvjerojatnije, ovisiti o intenzitetu težnji Srbije prema EU-u, ali i o našoj spretnosti da nama važni stavovi budu dio pregovaračkog okvira EU-a prema njima.
Kakvi su daljnji planovi, želite li se kandidirati za sljedeći mandat?
– Četiri godine premalo su za napraviti sve ono što smo isplanirali i što se u mađarskoj zajednici godinama nije rješavalo. Stoga ću, ako me u mom DZMH-u podupru, prihvatiti kandidaturu i za sljedeći mandat. A onda će svoje mišljenje o ovom mandatu reći oni najmjerodavniji, svi Mađari u Hrvatskoj. Planovi su nastavak započetih projekata i nastavak jačanja institucija mađarske zajednice u Hrvatskoj, te dovođenje naših institucija bar na približnu razinu onoj koju imaju Hrvati u Mađarskoj. Uspijemo li u tome, za nas će to biti enorman iskorak. Sustav koji Hrvati imaju u Mađarskoj gradio se desetljećima i stalno se unaprjeđuje, a mi se, i ubrzanim napretkom, možemo samo nadati kako ćemo smanjiti zaostatak.
Najveći problemi s kojima ste se susreli u ovom mandatu?
– Bez sumnje, daleko najveći problem Baranje jest što nema Baranjaca u Hrvatskom Saboru. Kada vidim lobije drugih hrvatskih regija, bez obzira na političku pripadnost, još je jasnije koliki je naš zaostatak. Zato je za nas ključno da u Hrvatskom saboru bude još zastupnika iz Baranje, pogotovo bi bilo dobro da budu iz pozicije buduće vladajuće koalicije. Stoga apeliram na političke stranke da, ako žele naše glasove, stavljaju Baranjce na ulazna mjesta na listama. To je ključ ako želimo brže napredovanje i priključenje razvijenijim područjima Hrvatske.