Današnje izlaganje saborskog zastupnika Roberta Jankovicsa u Saboru prenosimo u cijelosti:
Tema o kojoj želim progovoriti je lokalnog karaktera, nije vezana samo uz moju zajednicu. Tema mog izlaganja je Belje.
Dobra klima, povoljan položaj uz rijeku Dunav, kvalitetna zemlja za uzgoj svih vrsta kultura i žitarica, a pametna ulaganja pridonijela su razvoju i iskorištavanju prirodnih bogatstava. Opis je to Belja, kojeg je sročio viši činovnik posjeda prije 200 godina, 1820. godine.
Naime, od 1697. godine i Eugena Savojskog, koji je posjede Belja dobio od austrijskog cara Leopolda I kao nagradu za pobjedu nad Turcima kod Sente, pa preko kraljice Elizabete, nakon nje kraljice Marije Terezije pa njene kćeri Marije Kristine pa sve do nadvojvode Karla Ljudevita i nadvojvode Karla Albrechta – Belje je bilo i ostalo dragulj u kruni svih vladara koji su vladali prostorom Baranje.
Već sredinom 19. stoljeća na Belju su u pogonu 4 parna stroja, a glede stočarske proizvodnje podaci iz 1852. godine, dakle prije nepunih 150 godina govore kako su na beljskom posjedu postojale 753 staje s više od 58.000 životinja.
Početkom 20. stoljeća osnivaju se Tvornica šećera u Branjinom Vrhu i tvornica mliječnih proizvoda u Belom Manastiru te klaonica sa tvornicom salame, a podiže se i mlin čiji je kapacitet proizvodnje iznosio 2 tone dnevno.
1921. godine Belje prelazi u državno vlasništvo, ali razvoj ne prestaje.
Između dva svjetska rata izgrađuju se uskotračna pruga, čija je obnovljena lokomotiva i tri vagona danas izložena u središtu Belog Manastira kao simbol povijesti ovog dobrog diva.
Prije punih 40 godina Belje uvodi navodnjavanje, a prije 36 godina započela je proizvodnja vjerojatno napoznatijeg beljskog proizvoda i brenda – svježeg krem sira ABC.
2005. godine Belje ulazi u koncern Agrokora, a prije godine i pol prvi put u povijesti mijenja ime u Belje plus d.o.o., kao dio Fortenova grupe.
Nakon ovog kratkog sata povijesti Baranje i Belja, dolazimo u listopad 2020. godine.
Maloprije samo citirao zapis višeg činovnika posjeda od prije 200 godina, a sada ću citirati moderan zapis “višeg činovnika posjeda”, odnosno web-stranicu Fortenova grupe od prošlog tjedna.
Kako bi se nastavilo s jačanjem integracijskih procesa u Poslovnom području poljoprivreda i organizacije koja će osigurati bolje iskorištavanje svih resursa u poljoprivrednim kompanijama Fortenova grupe, od. 1 listopada 2020. godine u tom poslovnom području počela je funkcionirati nova upravljačka struktura.
U BELJU, kao najvećoj kompaniji u poljoprivrednom segmentu, došlo je do promjene u kojem je predsjednik Uprave Andrej Dean, dosadašnji izvršni predsjednik Fortenove, osoba do širem krugu ljudi mnogo poznatijeg Fabrisa Peruška.
Novi članovi uprave Belja postali su i predsjednik uprave PIK Vinkovci – Mirela Periškić te predsjednik uprave VUPIK-a – Goran Miličević.
Integracija direktora vukovarskog VUPIK-a i PIK-a Vinkovci nedvosmisleno određuju prvi, a možda i glavni cilj nove uprave, a to je spojiti BELJE, Vupik i PIK Vinkovce u jednu kompaniju.
Kao jedan od dvojice Baranjaca u ovom sazivu Hrvatskog sabora, upozoravam kako će se možebitnim stvaranjem mega-Belja stvoriti tvrtka koja koristi 30ak tisuća hektara najplodnije zemlje u Hrvatskoj i imat će preko 2500 zaposlenih. Nadam se da svi razumiju mogućnosti, ali i opasnosti konstrukcije ove gospodarske godzille istočno od Hrvatske.
Upozoravam i na posljedice možebitnog nedobrog upravljanja Beljem na Baranju, za koju su još u doba Eugena Savojskog govorili Baranja jednako Belje.
Pozivam i molim one koji to vjerojatno jedini mogu – a to je Ministarstvo poljoprivrede – da pomno prati ovaj postupak, ako ništa drugo s obzirom na brojne ugovore za korištenje zemljišta koje svaka od tih kompanija ima zasebno, sklopljene pod različitim okolnostima i pod različitim uvjetima.
I na kraju upozoravam članove Uprave Fortenova grupe, da su imenovali NOVU upravu u kojoj nema niti jednog rukovoditelja Belja, iako je 2019. godina za BELJE bila rekordna i zabilježilo je rekordnu dobit, sukladno čemu je u državni proračun uplatila rekordni porez.
Jeli moralo biti ovako?
Video link: https://web.facebook.com/robert.jankovics.5/videos/10217166011206854/