Kakvi su rezultati protekle poljoprivredne sezone?

foto: Pixabay

Uobičajeno uoči jesenske sjetve osječki HGK analizira proteklu poljoprivrednu sezonu. S obzirom na dugotrajnu sušu na istoku Hrvatske, rezultati i nisu tako loši. Kukuruza i pšenice imamo dovoljno za domaće potrebe, a dio je završio i u izvozu.

Pšenice i kukuruza je skinuto nešto manje nego lani, ali i dalje više nego dovoljno za hrvatske potrebe. Zob i raž također su izbjegli najveću sušu, ima ih otprilike na razini lanjske godine. Najveći gubitnik je šećerna repa. Na nekim mjestima šteta je potpuna. Ministarstvo pomaže na dva načina. 

– Kreditna sredstva HBOR-a, kojim će se kreditirati od strane hrvatske industrije šećera proizvođači, kako bi za narednu proljetnu sjetvu bili spremni što se tiče inputa, a s druge strane imamo i program potpore za izgubljenu dobit, rekao je Tugomir Majdak iz Ministarstva poljoprivrede.

Veliki otkupljivači također su oprezno zadovoljni rezultatima uroda. Tako je i sa suncokretom koji je također rodio slabije, ali je dobre kvalitete i postiže iznimno visoke cijene na tržištu.

– Može veseliti naše poljoprivrednike da je za suncokret cijena veća i do 100 eura po toni u odnosu na prošlogodišnju, ističe Relja Kovačić, Žito grupa, Osijek.

Veseli i podatak da je strani vlasnik kutinske Petrokemije uložio u obnovu proizvodnog pogona i da Petrokemija proizvodi dovoljno mineralnih gnojiva da zadovolji potrebe jesenske sjetve.

– Cijene su u odnosu na lani negdje 10 posto niže, navodi Alen Zrinski iz kutinske Petrokemije d.d.

Također po nižim cijenama u odnosu na prošlu godinu, i domaći sjemenari proizvode rekordne količine.

– Osim što nam rastu te površine, odnosno proizvodnja i količine za sjetvu, raste nam i količina koja je u izvozu, rekao je voditelj Centra za sjemenarstvo HAPIH-a Goran Jukić.

Struka upozorava da eksperimenti s “tavanušama” uz ovakve vremenske neprilike postaju još opasniji. 

– U ovakvim uvjetima nije dobro sjeme za “nagodinu”. U doradbenim centrima imaju čak i do 30 posto otpada u nekim partijama, upozorio je dr. sc. Bojan Stipešević s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku.

Jedna izazovna sezona je završila, a sudeći po prognozama, poljoprivredna proizvodnja bit će u budućnosti sve teža.