
Masaže, bez obzira na brojne oblike u kojima su dostupne, uglavnom povezujemo s relaksacijom ili liječenjem određenih tegoba.
Što je masaža?
Masaža je zapravo kombinacija brojnih tehnika i bazirana je na pritiskanju, istezanju ili lupkanju mišića različitih intenziteta. Ujedno je masaža jedna od najpoznatijih metoda opuštanja, ali se često koristi i u svrhu liječenja bolesti i ozljeda. Drevni rukopisi spominju masažu kao lijek, a u Grčkoj i Rimu koristila se i kao terapija nakon sportskih aktivnosti za brži oporavak.
Masaža kao lijek
Masaža se koristi kao metoda opuštanja i liječenja. No, kako je upravo stres odgovoran za visok postotak bolesti modernog doba, upravo opuštajuća svojstva masaže ujedno djeluju i kao lijek. U tu svrhu koriste se uz upotrebu eteričnih ulja koja najbolje odgovaraju vašim tegobama.
Osim toga, masaže se koriste i kod sljedećih tegoba:
- Rješavanje stresa
- Liječenje nesanice
- Snižavanja visokog krvnog tlaka
- Kod lošeg raspoloženja
- Grčevi i upale mišića
- Poboljšava izdržljivost
- Umor i iscrpljenosti
- Kod mršavljenja (potiče cirkulaciju, ubrzava probavu, metabolizam i izlučivanje toksina)
- Kod problema s celulitom
- Bolovi u leđima
- Reuma
- Artritis
- Glavobolje i migrene
- Depresija
Idealni uvjeti za izvođenje masaže
Prije primjene masaže važno je da su ispunjeni određeni uvjeti kako bi masaža bila korisna, učinkovita, a ujedno i ugodna:
- Prostor u kojem se masaža radi treba biti ugodne temperature (idealno 22-24 °C)
- Stol na kojem se masaža odvija treba biti mekan, a podloga kvalitetna i čvrsta i prekriven čistom plahtom
- Osoba koja se masira također treba biti prekrivena čistom plahtom, osim područja koje se tretira, a koža čista i bez oštećenja
- Na kraju, ujedno i najvažnija stavka, jest educiran i stručan maser/ka
Kada izbjegavati masažu
Postoje određene kontraindikacije koje ukazuju da je masažu potrebno izbjegavati do poboljšanja stanja. Masaži se ne bi smjele izlagati osobe koje:
- Imaju povišenu tjelesnu temperaturu (uzrokovana bakterijom ili virusom)
- Imaju otvorene rane ili opekotine na koži
- Imaju bilo kakve maligne procese u organizmu
- Imaju upale vena ili limfe
Vrste masaža
Postoje brojne vrste masaža, koje se osim svrhe liječenja razlikuju i po metodama koje se prilikom masaže primjenjuju, donosimo najčešće:
Klasična masaža
Ova vrste masaže se najčešće primjenjuje i najpopularnija je. Njezina primarna svrha jest poboljšanje cirkulacije, pa posljedično dovodi do opuštanja mišića. Tijekom izvođenja klasične masaže temperatura tijela se upravo zbog poboljšanja cirkulacije podiže za 2 do 3 stupnja i djeluje na kožu, potkožno tkivo i mišiće. Olakšava se dotok kisika i hranjivih tvari i potiče izlučivanje viška vode iz organizma, a ujedno i jača imunitet.
Relaksirajuća (opuštajuća) masaža
Ova vrsta masaže često se miješa sa klasičnom masažom, iako je njen primarni cilj opuštanje i rješavanje stresa. Relaksirajuća masaža znatno je blaža od klasične, no kod nje se uz pokrete rukama velik naglasak stavlja i na ambijent u kojem se masaža izvodi, pa je poželjno ovu masažu izvoditi uz laganu glazbu, prigušeno svjetlo i nježne mirise eteričnih ulja ili mirisnih svijeća.
Medicinska masaža
Medicinska masaža najučinkovitija je u liječenju ili ublažavanju bolnih stanja, najčešće:
- Bolovi u vratu
- Bolovi u leđima
- Glavobolje i migrene
- Problemi s kralježnicom
- Trnci u rukama ili nogama
- Razna stanja nakon operativnih zahvata
- Problemi s disanjem
Sportska masaža
Sportska masaža, kao što samo ime govori, namijenjena je sportašima i njezin primarni cilj jest ubrzati i pomoći kod oporavka mišića nakon napornih treninga. Fokus se, individualno, stavlja upravo na mišiće koji se najviše koriste i čiji oporavak je najpotrebniji u tom trenutku. Sportska masaža ujedno pomaže bržem izlučivanju štetnih tvari i smanjenju mliječne kiseline u tijelu. Osim opuštanja mišića i njihovog oporavka, ovim oblikom masaže mogu se liječiti blaže sportske ozljede, ali i spriječiti buduće potencijalne ozljede.
Anticelulitna masaža
Anticelulitna masaža namijenjena je ženama s ciljem uklanjanja ili smanjenja vidljivosti naračine kore, odnosno celulita. Ovaj tip masaže potrebno je koristiti redovito sve do uklanjanja celulita, uglavnom je potrebno 10-ak tretmana kako bi rezultati bili zadovoljavajući. Kao i kod svih masaža, vrlo je važno da masažu izvodi educirana i stručna osoba. Upravo suprotno čestim iskustvima žena, nakon anticelulitne masaže nikako ne biste smjeli imati podljeve i modrice, jer to je znak da je anticelulitna masaža odrađena nestručno. Kod ove vrste masaže koriste se različiti oblici pritiskanja, štipkanja, trljanja i gnječenja na ciljanim područjima sa svrhom razbijanja celulita. Koža postaje zategnutija, zdravijeg izgleda i cirkulacija je znatno poboljšanja. Nažalost, rezultati nisu trajni, pa nakon tretmana anticelulitnih masaža potrebno je redovito nastaviti odlaziti na ovaj tip masaže kako bi rezultat ostao isti.
Limfna drenaža
Limfna drenaža oblik je masaže kojoj je primarni cilj potaknuti cirkulaciju limfe i izbacivanje viška vode koja se zadržava u tijelu. Ujedno dolazi i do detoksikacije organizma i do povećanja cirkulacije u venama i kapilarama. Primjenjuje se u kombinaciji s anticelulitnim tretmanima ( na kraju tretmana) kako bi se tijelu olakšalo izbacivanje štetnih tvari i viška vode iz organizma. Pokreti kod ovog oblika masaže razlikuju se od svih više spomenutih jer se polaganim specifičnim pokretima i tek blagim pritiscima utječe na izbacivanje tekućine. Ova masaža preporučuje se osobama koje imaju problema s proširenim venama i kapilarama, osobama koje pate od glavobolja i migrena, s reumatskim bolestima, nakon pretrpljenih određenih ozljeda, ali i osobama kod kojih nakon operativnih zahvata dolazi do nakupljanja tekućine u tijelu, pa istovremeno i poboljšava prokrvljenost potkožnog tkiva, ali i povećava obskrbljenost kisikom.