
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić najavio je danas na konferenciji za medije nove zaštitne mjere s ciljem sprječavanja unosa slinavke i šapa te kuge malih preživača u Hrvatsku. Istaknuo je kako se mora učiniti sve kako bi se spriječio ulazak ovih izrazito kontagioznih bolesti koje predstavljaju ozbiljnu prijetnju stočarstvu i ukupnom gospodarstvu zemlje. Mjere stupaju na snagu odmah, a donesene su temeljem procjene aktualne situacije u regiji.
Ministarstvo je, u svjetlu pogoršane epizootiološke situacije u Mađarskoj i Slovačkoj, gdje je potvrđena pojava slinavke i šapa, odlučilo djelovati proaktivno. Prema riječima ministra Vlajčića, prevencija je u ovom trenutku ključna jer bi potencijalna pojava bolesti u Hrvatskoj mogla imati ozbiljne posljedice po domaću poljoprivrednu proizvodnju, posebno stočarski sektor. Novi režim nadzora i zabrana usmjeren je na zaštitu domaće proizvodnje i javnog interesa.
Naredbom je određena privremena zabrana uvoza svih živih prijemljivih životinja koje su od 1. ožujka ove godine bile držane na području Mađarske i Slovačke. Ova mjera obuhvaća sve vrste životinja koje mogu biti nositelji virusa, bez obzira na njihovo trenutno zdravstveno stanje. Zabrana se odnosi i na uvoz zametnih proizvoda – poput sjemena, embrija i jajnih stanica – dobivenih nakon 1. ožujka 2025. godine od životinja iz tih država.
Osim živih životinja i zametnih proizvoda, zabranjen je i uvoz široke palete proizvoda dobivenih od prijemljivih životinja. To uključuje svježe meso, mesne prerađevine, jestive nusproizvode klanja, sirovo mlijeko, kolostrum, ali i proizvode životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni prehrani ljudi – kao što su koža, vuna, čekinje, sirutka, stajski gnoj, gnojevka i lovački trofeji. Sve ove kategorije predstavljaju potencijalni rizik za širenje zaraze.
Mjere uključuju i zabranu uvoza krmiva biljnog podrijetla te slame iz Mađarske i Slovačke. Ova odluka temelji se na procjeni rizika da i takvi materijali mogu poslužiti kao vektor prijenosa virusa na domaće farme. Ministarstvo poziva sve stočare i poljoprivredne proizvođače na povećani oprez i pridržavanje propisanih mjera, naglašavajući kako je suradnja i odgovorno ponašanje svih dionika ključ za sprječavanje širenja bolesti.