Ministrica poljoprivrede Marija Vučković je s ravnateljicom Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Sandrom Zokić sudjelovala na sastanku Vijeća ministara poljoprivrede i ribarstva država članica EU održanom 19. srpnja 2021. godine u Bruxellesu. Tom prilikom predstavljen je program rada slovenskog predsjedništva koji je hrvatska strana podržala, s naglaskom na konačno usvajanje zakonodavnog paketa ZPP-a, važnost donošenja nove Strategije šumarstva te vrlo važna pitanja iz sektora ribarstva, osobito u dijelu koji se odnosi na kontrolnu uredbu i budući Operativni program. Središnje teme sastanka bile su ekološka proizvodnja, međunarodna trgovina poljoprivrednim proizvodima te dobrobit životinja, a na zahtjev Hrvatske na dnevni red sastanka uvrštena je točka vezana uz problem iznimno visokih cijena stočne hrane.
Na sastanku su ministri usvojili Zaključke Vijeća o Komunikaciji Komisije o akcijskom planu za ekološku proizvodnju kojim se predviđaju mjere i aktivnosti potrebne za postizanje cilja povećanja poljoprivrednih površina pod ekološkom poljoprivredom na 25 posto do 2030., kako je predviđeno Europskim zelenim planom, uz povećanje ekološke proizvodnje u akvakulturi. Unatoč rastu broja površina pod ekološkom proizvodnjom u Hrvatskoj, cilj je otkloniti postojeće nedostatke te na konkretniji način povezati rast površina sa stvaranjem ekološki uzgojene hrane, čemu će prvenstveno pridonijeti Nacionalni akcijski plan za ekološku poljoprivredu koji je trenutno u izradi.
Na zahtjev Hrvatske na dnevni red sastanka uvrštena je točka vezana uz problem iznimno visokih cijena stočne hrane, što znatno povećava troškove proizvodnje u sektoru stočarstva. Rast cijena bilježi se već duže vrijeme i posljedica je poremećaja na svjetskom tržištu. „Pozivam Europsku komisiju da ispita sve mogućnosti dodjele financijske potpore u cilju stabilizacije sektora stočarstva, kao i mogućih drugih mehanizama koji bi osigurali ravnopravni položaj naših proizvođača na globalnom tržištu, posebno u kontekstu sporazuma o slobodnoj trgovini“, istaknula je ministrica Vučković, zahvalivši pritom na potpori koju su izrazile brojne države članice.
U nastavku Vijeća razgovaralo se o važnosti osiguranja potpore zdravstvenim uvjetima pčelinjih kolonija unutar Nacionalnih pčelarskih programa te poduzimanju odgovarajućih mjera i intervencija sa svrhom pomoći maslinarima, s obzirom na ekstremne vremenske uvjete.