Na razini EU uspostavit će se harmonizirani regulatorni okvir za crowdfunding

Savjet Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) na današnjoj je sjednici razmatrao nekoliko važnih tema iz područja financija. Tako je bilo riječi o prijedlogu Uredbe EU parlamenta i Vijeća o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja (tzv. crowdfunding), izmjenama Direktive 2009/103/EZ u odnosu na osiguranje od građanskopravne odgovornosti u pogledu upotrebe motornih vozila i izvršenje obveze osiguranja od takve odgovornosti (MID) i promjenama koje će za rad osiguratelja donijeti primjena računovodstvenog standarda IFRS17.

Tom je prilikom bilo riječi i o prijedlozima izmjena Zakona o leasingu te ključnim novostima u vezi prijedloga direktive Europskog vijeća i parlamenta o pružateljima usluge servisiranja kredita, kupcima kredita i naplati kolaterala (tzv. NPL Direktiva).

Europska komisija (EK) je 2018. godine izradila prijedlog Uredbe o europskim pružateljima skupnog financiranja (tvz. crowdfunding platforme) kako bi se na razini Europe uspostavio harmonizirani regulatorni okvir te da bi se pospješio pristup alternativnim izvorima financiranja za male i srednje poduzetnike i start-up poduzeća. Raspravi koja je uslijedila značajno je doprinijela i Hrvatska. U listopadu/studenom ove godine bit će nastavljen trijalog, a do njegova završetka ne može se sa sigurnošću reći kako će izgledati konačan tekst uredbe niti kada će ona točno stupiti na snagu.

U glavnim točkama, Europsko vijeće ide za tim da se uklone prepreke za crowdfunding platforme koje djeluju prekogranično, pruže posebno prilagođena pravila za subjekte koji se bave crowdfundingom te usvoji zajednički regulatorni okvir kako bi se osigurala visoka razina zaštite ulagača na području cijele EU. Iako će se tom uredom urediti veliki dio pružanja usluga grupnog financiranja na razini EU, u onom dijelu koji uredba neće pokriti primjenjivati će se i dalje nacionalni regulatorni okviri. U Hrvatskoj je, predvođena postojećim sudionicima crowdfunding tržišta, pokrenuta inicijativa za usvajanje nacionalnog okvira za crowdfunding.

Po pitanju izmjene Direktive 2009/103/EZ u odnosu na osiguranje od građanskopravne odgovornosti u pogledu upotrebe motornih vozila raspravljalo se o pitanjima važnima za osiguranike i osiguratelje u Hrvatskoj, a koja su se kretala od proširenja obaveze osiguranja na neregistrirana lakša motorna vozila i  vozila koja sudjeluju u motosportskim aktivnostima, preko utjecaja istog na opterećenje nacionalnog garancijskog fonda pa do troškova unaprjeđenja sustava kontrole poštivanja obveze obveznog osiguranja.

U tijeku rasprave o promjenama Zakona o leasingu, jedan od prijedloga odnosio se i na nadopunu same definicije leasinga, a kako bi se ubuduće naglasila razlika između poslova leasinga i poslova dugoročnog najma.

Uz navedeno, članovi Savjeta upoznati su i s ključnim novostima koje bi mogao donijeti prijedlog direktive Europskog vijeća i parlamenta o pružateljima usluge servisiranja kredita, kupcima kredita i naplati kolaterala (tzv. NPL Direktiva). Ista će se odnositi na regulaciju sekundarnog tržišta kupnje i servisiranja nenaplativih bankarskih kredita, a regulirat će licenciranje i nadzor kupaca takvih kredita te uvjete koje će oni morati ispunjavati. Cilj donošenja direktive je zaštita prava potrošača.