Sve banke od jučer imaju obvezu pružanja SEPA instant plaćanja. Riječ je o trenutačnom plaćanju koje građanima i tvrtkama omogućuju prijenos novca u zemlji i inozemstvu u manje od deset sekundi čak i izvan radnog vremena naših banaka što do sada nije bio slučaj
U središnjem Dnevniku HTV-a gostovala je direktorica HUB-a Tamara Perko koja je objasnila kako je krenula prva faza gdje su sve banke obveznici biti primatelji instant kreditnih transfera. Druga faza je 9. listopada gdje su sve banke obvezne biti i pošiljatelji kreditnih transfera.
Povećanje klasičnih bankarskih naknada
Naknade neće rasti, no tijekom prošle godine klasične bankarske naknade povećale su se bez opravdanog razloga. Perko je podsjetila da tijekom godine prije i nakon uvođenja eura banke nisu dizale naknade.
Banke su u prvih devet mjeseci ostvarile dobit od 1,2 milijarde eura, 10% više nego lani.
Dodala je da banke ulažu značajan kapital u prilagodbe, poput instant plaćanja i uvođenja osnovnog računa za građane bez naknade.
Transakcija riješena u manje od 10 sekundi
Ne treba više čekati prvi radni dan jer transakcija mora biti riješena u manje od deset sekundi.
Novac na računu primatelja će se vidjeti odmah nakon uplate s računa platitelja. Instant plaćanje će vrijediti 0-24 sata svakog dana u godini i za sva plaćanja, bilo domaća ili inozemna.
Neke banke uslugu SEPA instant-plaćanja imaju već godinama, no ova europska uredba potpuno će zaživjeti u listopadu kada završi cijeli projekt.
“Sve banke će morati omogućiti primanje svih instant kreditnih transfera od danas, dok će s 9. listopadom one banke koje to nemaju morati omogućiti i slanje tih transfera za svoje klijente. Od dvadeset banaka koliko ih imamo u Hrvatskoj nešto više od pola omogućava i slanje i primanje tih kreditnih transfera”, kazao je Tomislav Mišić, direktor Direkcije za regulativu i razvoj platnog prometa HNB.
Iznos instant-plaćanja nije ograničen, naknade kao za redovne transakcije
Brza plaćanja na ruku idu i građanima i poduzetnicima. Dodao je da više nije potrebno brinuti o vremenu kada će sredstva sjesti na račun, posebno u hitnim situacijama, što olakšava poslovanje, posebno poduzetnicima.
– Više ne moramo razmišljati hoće li i kada to sjesti, žuriti do 4 sata i hoće li transakcija proći, moramo samo odabrati tu opciju i biti bezbrižni da je transakcija sjela, pogotovo u žurnim situacijama kada novac hitno treba i poduzetnicima u nekim situacijama to bitno olakšava i daje sigurnost da je nešto plaćeno, rekao je Vjeko Peretić, financijski savjetnik.
Naknada za instant plaćanje će biti jednaka kao i redovna transakcija, rekao je Tomislav Mišić, direktor Direkcije za regulativu i razvoj platnog prometa HNB.
Iznos instant-plaćanja nije ograničen, a kako bi sve teklo glatko, banke imaju obvezu provjere sankcijskih lista klijenata.
U nastavku je prikaz svih banaka prema statusu pružanja usluge primanja odnosno usluge slanja instant plaćanja na dan 9. siječnja 2025.: