Novi TikTok izazov širi se hrvatskim školama

foto: screenshot

Novi TikTok izazov se počeo širiti i u hrvatskim školama a riječ je o Superman izazovu, u kojem se dvoje djece uhvati rukama u križ, a treće dijete im skoči na ruke te ga oni bacaju u zrak.

TikTok je jedna od najpopularnijih društvenih mreža među mladima. Izazovi su ponekad jednostavni a ponekad mogu biti vrlo opasni kao što je riječ u trenutnom izazovu. Problem nastaje kada jedni druge bace previsoko ili čak ispuste iz ruku kako bi video bio zabavniji.

Na videozapisima je vidljivo koje sve posljedice po zdravlje djeca mogu imati iz njima naizgled bezazlenog trenda. Izazov izvode na cesti, ispred škole i u učionicama itd.

Da je izazov opasan te da se djeca mogu ozlijediti, za Dalmaciju Danas potvrdila je majka 12-godišnjeg splitskog učenika koji je završio u bolnici. 

“Pao je na leđa i nabio trticu, ali kako je povraćao, boljela ga je glava i bio je blijed, sumnjali su u potres mozga, snimili ga cijelog i navodno nije ništa. Primio je i infuziju. Još uvijek sam u šoku, ali sretna što nije bilo gorih posljedica. 

Rumunjski mediji prošli su tjedan izvijestili da je u samo jednome danu više od dvadesetero djece primljeno u bolnice s teškim prijelomima nakon što su pokušali snimiti viralni Superman izazov s TikToka.

Psiholozi tvrde kako iza svega stoji želja da se istaknu i povežu s vršnjacima, ali i još jedna razvojna komponenta adolescencije – oni žive ovdje i sada. I misle da su neuništivi.

“Iz tog razloga spremni su nekim rizicima i nekim opasnijim ponašanjima. Radi te neke prividne neranjivosti oni zaista smatraju da se njima ništa strašno ne može dogoditi i ne razmišljaju što i kako će biti sutra s tim posljedicama, rekla je u Dnevniku HRT-a Hana Hrpka, psihologinja, predsjednica Hrabrog telefona.

Pošto društvena mreža nije regulirana zakonski, roditeljima preostaje samo – razgovor s djecom.

Psihologinja tvrdi kako ih se nekako treba potaknuti na razmišljanje i probuditi tu zrelost u njima koja se budi u adolescentsko doba, nego osuđivati. Jer na osuđivanje i omalovažavanje tog ponašanja dobit ćemo odbijanje i prkos da baš onda to idu napraviti, savjetuje Hana Hrpka.