Običaji, vjerovanja i praznovjerja: Kako najbolje ući u Novu godinu

foto: Pixabay

Kako je već općepoznato, novogodišnju noć prati uzrečica – ‘Kako dočekate ponoć, takva će vam biti cijela godina’. Svatko od nas je čuo za ovaj izraz, ako ne od naših roditelja onda od naših baka i djedova.

Ulazak u novu godinu simbolizira novi početak, neki ljudi se ostavljaju loših navika, neki mijenjaju obrasce ponašanja, puno je toga što pokušavamo dolaskom Nove godine promijeniti na sebi. Nova godina se kroz povijest vezala uz niz običaja i nema naroda koji nema neko pravilo i vjerovanje vezano uz prvi dan godine. Možemo reći kako je proslava ulaska u Novu godinu jedan je od najstarijih običaja i uvijek se ovom događaju pridavalo na važnosti.

Običaji se razlikuju, ali svi imaju isti cilj a to je otjerati zle duhove i prizvati ljubav, sreću i zdravlje. I Hrvati imaju niz običaja kojima nastoje što bolje uklizati u novu godinu, a neki od rituala poštuju se i danas.

U Hrvatskoj tradicija kaže kako je važno ući u Novu godinu dobro raspoložen jer kako ti godina započne takva će i biti. Stoga su žene jako brinule o čistoći kuće za prvi dan godine, sve je bilo uredno i mirno. Muškarci nisu kartali već su uživali u obiteljskoj atmosferi. Osim mira i čistoće, naravno tu je i hrana. Važno je bilo i da novogodišnji stol bude obilan, kako bi i godina bila obilna i plodna. Moralo se paziti i na hranu koja se posluživala. Najbolje je bilo pripremiti svinjetinu jer je ona predstavljala kretanje unaprijed i sreću. Perad se nije pripremala jer kokoš ‘čeprka’ svuda, zec jer on bježi i odnosi sreću, a riba jer s njom otpliva i blagostanje. 

Prvo jutro u novoj godini ukućanima je bilo najvažnije dozvati sreću koja će ih pratiti narednih 12 mjeseci. Ujutro bi se umili u lavoru čiste vode s jabukom i novčićem, kako bi kroz cijelu godinu bili zdravi i bogati.

Prema običajima, Novu godinu prvo treba čestitati muškarac a tek onda žene kako ne bi donijele nesreću, stoga su na novogodišnje jutro dječaci išli od kuće do kuće i čestitali.

Običaj novogodišnje zdravice dolazi od starih Anglosaksonaca te se ispija zdravica uz iskazivanje najboljih želja. Prilikom nazdravljanja treba svakako uliti piće u čašu i staviti ju na stol, a nikako nije dobro nazdraviti praznom čašom pa onda u nju sipati piće.

Smatralo se i kako prvi dan godine nije dobro trošiti novac jer ćete ga onako kako ga trošite prvi dan trošiti cijele godine. Vjerovalo se kako nije bilo dobro ni prati kosu prvih dana nove godine jer bi vas onda mogla boljeti glava cijelu godinu. Veš nije visio na užetu jer se vjerovalo kako bi mogla uginuti stoka. Smeće se nije iznosilo iz kuće između Božića i Nove godine da sreća ne izađe.

I bučno slavljenje Nove godine ima svoj temelj u praznovjerju, naime stvaranje buke puhanjem u rog i zvonjenjem zvonima i loncima imalo je za cilj protjerati zle duhove iz stare godine. 

Jedan običaj koji je i danas popularan, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj je nošenje crvenog donjeg rublja. Ovaj običaj potekao je iz Španjolske, gdje se vjerovalo da crveno donje rublje nose osobe koje traže ljubav, dok oni koji traže rast i razvoj u karijeri nose žuto. Crvena boja osim što je upadljiva i privlačna nosila se u Novoj godini jer predstavlja radost, strast, veselje, sreću i ljubav. Međutim, donje rublje ne biste smjeli kupiti sami, već bi vam ga netko trebao pokloniti, a nakon novogodišnje noći trebate ga baciti, kako bi se sve uistinu ostvarilo.

Običaja je puno, neki od njih se i danas poštuju no želja je uvijek ista – da Nova godina bude bolja od stare i donese blagostanje, sreću, ljubav i zdravlje.