Od 2024. godine blaži uvjeti za stjecanje nacionalne mirovine

foto: Pixabay

Od početka iduće godine stupaju na snagu novi uvjeti za stjecanje prava na naknadu za starije, kolokvijalno zvanu nacionalnu mirovinu. Uvođenjem blažih kriterija očekuje se znatno povećanje broja njezinih korisnika. Prihodovni cenzus se povećava sa 120 na 300 eura po članu kućanstva, a uvjet od 20 godina neprekidnog boravišta na području RH se smanjuje na 10 godina.

Nacionalna naknada za starije osobe namijenjena je onima starijim od 65 godina koji nisu ostvarili mirovinu i ne ostvaruju prihod na drugi način.

Dvije godine nakon uvođenja spomenute naknade Ministarstvo rada i socijalne politike provelo je analizu učinaka tog zakona, a ona je pokazala da je prima znatno manje osoba nego što je to projicirano. Naime u 2022. godini naknadu za starije primalo je 7411 ljudi, što je tek nešto više od trećine u odnosu na procijenjeni broj od 21.550 korisnik, piše tportal.

Ministarstvo je ocijenilo da je na toliku razliku utjecalo povećanje iznosa zajamčene minimalne naknade (socijalna pomoć), s obzirom na to da dolazi do preklapanja u obuhvatu potencijalnih korisnika.

Nizak prag za stjecanje prava i uvjet od 20 godina neprekidnog boravišta na području Hrvatske doprinijeli su smanjenom obuhvatu. Kako bi se poboljšala situacija, donesene su izmjene zakona koje uvode “labavije” uvjete i povećavaju iznos naknade. Počevši od 2024., prihodovni cenzus se povećava s 120 na 300 eura po članu kućanstva, dok se uvjet boravišta smanjuje s 20 na 10 godina.

Dodatno, iznos socijalne naknade povećava se s trenutnih 120 na 150 eura. Ove izmjene imaju za cilj poboljšati pristup socijalnoj pomoći i osigurati da veći broj ljudi koji ispunjavaju određene uvjete može ostvariti pravo na potrebnu podršku.

Povećanjem prihodovnog cenzusa znatno se širi obuhvat potencijalnih kandidata za naknadu. Primjerice, kod starijih bračnih parova sada će pravo na nju imati supružnici bez prihoda čiji partneri primaju mirovinu do 600 eura.

Za dio korisnika socijalne pomoći (zajamčena minimalna naknada) i minimalne mirovine naknada za starije sada će biti povoljnija opcija te oni mogu podnijeti zahtjev, uz uvjet da se odreknu postojećih prava.