Održan preventivni projekt „Zlatne godine“ u Kneževim Vinogradima

U prostorijama društvenog doma u Kneževim Vinogradima danas je održan preventivni projekt „Zlatne godine“ – pomoć starijim osobama u prometu. Projekt su organizirali Policijska postaja Beli Manastir, udruga „IZVOR“ iz Kneževih Vinograda i Hrvatski auto klub iz Zagreba.

Projekt je namijenjen osobama starije životne dobi koje sve češće stradaju u prometnim nesrećama. Cilj je kroz neposrednu komunikaciju s umirovljenicima i ostalim sudionicima skrenuti pažnju na specifične poteškoće s kojima se stariji vozači i pješaci susreću u prometu.

Tijekom interaktivnog predavanja sudionici su rješavali kratki, petominutni test o prometnim propisima i pravilima, što im je omogućilo procjenu vlastitih sposobnosti za aktivno sudjelovanje u prometu. Organizatori su naglasili važnost kontinuiranog obnavljanja znanja o prometnim pravilima, kao i korištenja sigurnosnog pojasa.

O važnosti projekta govorio je i mr. sc. Ekrem Bećirović iz Hrvatskog auto kluba, koji je istaknuo kako su starije osobe među najugroženijim sudionicima u prometu, bilo da se radi o pješacima, biciklistima ili vozačima. „S godinama dolazi do usporenih reakcija, slabijeg vida i sluha, što može povećati rizik od prometnih nesreća. Upravo zato je ključno kontinuirano educirati starije građane o sigurnom ponašanju u prometu te ih potaknuti na prilagodbu svojih navika. Male promjene, poput bolje osvijetljenosti bicikala i nošenja reflektirajućih elemenata, mogu značajno smanjiti rizik od stradavanja,“ poručio je Bećirović.

Predsjednica Udruge žena „Izvor“, Maja Rickert, istaknula je kako se udruga od 2001. godine bavi promicanjem prava starijih osoba te provodi niz projekata usmjerenih na njihovu pomoć, poput projekta „Zaželi“ i SOS uređaja za hitnu pomoć. Trenutno broje više od 150 korisnika, a današnjem predavanju odazvalo se oko 60 osoba. Riječ je uglavnom o starijim građanima koji nemaju vozačku dozvolu, ali svakodnevno sudjeluju u prometu kao biciklisti ili pješaci. „Važno je da čuju savjete prometnih stručnjaka kako bi se što sigurnije kretali prometnicama. Svaka prevencija je dobrodošla“, naglasila je Rickert.

Iz Policijske postaje Beli Manastir dodali su da, iako je iskustvo jedan od ključnih faktora sigurne vožnje, s godinama dolazi do smanjenja kognitivnih i motoričkih sposobnosti. Ponekad je, uz pomoć bližnjih, potrebno donijeti odluku o prestanku vožnje ako vozač primijeti da više ne može sigurno sudjelovati u prometu.

Sudionici su nakon edukacije imali priliku podijeliti vlastita iskustva, a na kraju su im podijeljeni prigodni promotivni materijali koji će im pomoći u sigurnijem kretanju prometnicama.