Trend koji je počeo u 2021., a tiče se masovnog davanja otkaza “Great Resignation”, s odmakom je postalo veliko žaljenje ili “Great Regret”, pokazuje to istraživanje koje je proveo Paychex.
Naime, prema podacima dobivenima kroz razgovore s američkim radnicima, njih oko 80 posto žali zbog odluke o davanju otkaza. Jer, situacija se ipak unazadila pa napuštanje radnog mjesta nije ispalo baš toliko plodonosno koliko se činilo na prvu.
A uistinu se činilo… U studenom 2021. otkaz je dalo čak 4,5 milijuna radnika diljem Sjedinjenih Američkih Država te se već mjesec kasnije otvorilo 11 milijuna novih radnih mjesta. Naravno, nisu svi dali otkaze jer su bili dio “pokreta”, no brojke su bile podosta iznad uobičajenih.
Najviše žale pripadnici generacije Z, ali i oni koji su odlučili u potpunosti promijeniti industriju. Čak 25 posto njih odlučilo se vratiti u onu iz koje su otišli, valjda svjesni da ipak može biti gore nego što im je bilo. Samo, povratak nije lak…
U prosjeku se do novog posla dolazi nakon tri do šest mjeseci, s tim da je 60 posto ispitanika (od njih 2000) novi posao tražilo i dulje od pola godina, što nije nimalo poticajno. Njih više od 70 posto priznalo je da se sve skupa pokazalo mnogo težim nego su mislili kad je “pala” odluka o napuštanju radnog mjesta.
Razlozi zbog kojih žale najčešće su vezani uz financije. Njih 27 posto nedostaje plaća koju su imali, njih 23 posto žali za bonusima, a isto toliko ih žali i za zdravstvenim osiguranjem koje su imali, što je bitna stavka u SAD-u. Ostali razlozi su besplatni obroci, ravnoteža između posla i privatnog života, popusti za zaposlenike, fleksibilno radno vrijeme i model rada na daljinu…
Pouka je to da treba biti strpljiv i svakako ne nagao jer u konačnici se može itekako zažaliti, što je u ovim slučajevima jasno vidljivo…