Baranjska čistoća je jedna od vodećih u Osječko-baranjskoj županiji koja je organizirala poslove sortiranja. Direktor Baranjske čistoće Damir Paulić rekao je kako posao ide sve bolje, pogotovo otkada se početkom godine nabavila automatska sortirna traka i preša koja skraćuje vrijeme rada i količinu sprešanog razvrstanog otpada te samim time jeftini i jednostavni transporta prema otkupljivačima sirovina.
„Sve ono što se skupi u jednom tjednu od reciklata, ako je u pitanju papir ili druga vrsta sortiranog otpada, sva količina se uspije obraditi s novim strojem u tjedan dana. Samim time se postiže veća cijena u plasiranju, i manji su troškovi transporta.“, objasnio je.
Ovo je posao budućnosti, jer onaj tko bude savladao što veće količine razvrstavanja sortiranja, to će manje snositi troškove odlaganja. Gradska deponija ima ograničen kapacitet koji ne može biti beskonačan. I sve aktivnosti smanjenja otpada su dobro došle.
Ono što je novost na području gospodarenja otpadom je odvoz bio otpada na području Grada Belog Manastira koji se odvozi svaki tjedan, petkom. „Planiranje nam je i proširenje na ostale općine: Dardu, Popovac, Kneževe Vinograde“, nadodao je.
Baranjska čistoća je također uvela mogućnost kompostiranja otpada u vidu smanjenja računa, no interes za kompostiranje je mali. „Od 12.000 korisnika njih 1.600 se odlučilo za kompostiranje“, rekao je.
„Smanjio se opseg poslovanja za područje Općine Bilje, no prihodi će ostati netaknuti u istoj razini kao i do sada. Imamo jako dobre rezultate, 50% smanjene otpada, pali smo s 8000 tona na 4000 tone godišnje. Odlazak Bilja nam je dobro došao jer odvoz miješanog komunalnog otpada je izuzetno skup.“, rekao je direktor Baranjske čistoće Damir Paulić. Nadodao je kako se odlaskom Općine Bilje smanjuje 700 tona miješanog komunalnog otpada na godišnjoj razini, što se smatra značajnom uštedom koja se može organizirati i preraspodijeliti na drugi način. Istaknuo je kako smo šesti na rang listi Republike Hrvatske po uspješnosti u organiziranju gospodarenja otpadom i razvrstavanju otpada.
Istaknuo je ulogu i značaj reciklažnih dvorišta koja su trenutno u Belom Manastiru, Dardi, Kneževim Vinogradima i Popovcu. „Tamo se ostvaruju veliki prometi, građani sve više prepoznaju svrhu i obvezu ovog reciklažnog dvorišta.“, rekao je.
Treba naglasiti kako je ulazak i donošenje otpada u reciklažna dvorišta u neograničenim količinama besplatno je isključivo predviđeno za građane, pravne osobe nemaju to pravo. Njihov otpad se smatra industrijskim. „U zadnjih godinu dana imamo prisutno organizirano po Zakonu službu otkupa povratne ambalaže koja je u jako dobrom porastu. Kreće se na godišnjoj razini od milijun komada povratnih boca.“, rekao je direktor Baranjske čistoće.
Baranjska čistoća je u 2022.godini ostvarila 16,2 milijuna ukupnog prihoda što je nastavak kontinuiranog godišnjeg povećanja od 20%. Glavni cilj i zadaća Baranjske čistoće je smanjivanje miješanog komunalnog otpada.