Pojačane kontrole u Kopačkom ritu: Policija i čuvari prirode u akciji protiv nezakonitog lova

foto: PU osječko-baranjska

Javna ustanova Park prirode Kopački rit provodi pojačane kontrole radi zaštite zaštićenih područja

Policijski službenici Postaje granične policije Beli Manastir jučer su s djelatnicima Službe čuvara prirode Javne ustanove ”Parka prirode Kopački rit” provodili pojačane mjere i radnje s ciljem sprječavanja nezakonitog lova i ribolova, kao i ostalih nezakonitih radnji na području parka prirode, izvijestili su iz policije.

Ovakva suradnja policije i čuvara Javne ustanove ”Parka prirode Kopači Rit” nastavit će se i ubuduće s ciljem sprječavanja svih oblika kažnjivih radnji.

Krivolov

Krivolov ili lovni kriminal je protuzakoniti lov, ribolov ili hvatanje divljih životinja. Krivolovci koji se bave krivolovom su se povijesno nazivali i lovokradicama, kradljivcima divljači, lovcima-pljačkašima ili lukavcima.

Krivolov može biti nezakonit iz više razloga. Može se dogoditi ako se lov ili ribolov obavlja izvan zakonom utvrđene sezone, odnosno za vrijeme lovostaja. Također, krivolovac može biti bez odgovarajuće dozvole, što čini njegov čin protuzakonitim.

Osim toga, ako se životinja nalazi u području gdje je lov zabranjen, lov na nju nije dopušten. Pravo na lov na određenu životinju može pripadati nekome drugome, a ne osobi koja je ulovila životinju.

Nezakonitim se smatra i korištenje zabranjenih naprava ili sredstava, poput zamki, reflektora za omamljivanje ili paraliziranje jelena i zečeva, te eksploziva za ubijanje ribe.

Dodatno, ako je životinja ili riba zaštićena zakonom ili je navedena kao ugrožena vrsta, lov na nju predstavlja kršenje propisa. Također, ako je životinju ili biljku označio lovočuvar, njihovo hvatanje ili ubijanje može biti kažnjivo.