
Preventivna akcija provela se u Popovcu, Kneževu, Petlovcu, Luću, Bolmanu i Jagodnjaku, a policijski službenici su kontaktirali mještane i ukazivali na oprez, samosvjesnost i poduzimanje mjera samozaštite kako bi na taj način prevenirali počinjene provala i krađa
Tijekom prosinca 2024. godine i siječnja 2025. godine policijski službenici za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske i kontakt-policajci Policijske postaje Beli Manastir, na području Policijske postaje Beli Manastir postupali su prema smjernicama Preventivnog projekta „Zajedno u zaštiti osobne imovine“, izvijestila je policija.
Provodeći ove aktivnosti u Popovcu, Kneževu, Petlovcu, Luću, Bolmanu i Jagodnjaku, policijski službenici su kontaktirali mještane i ukazivali na oprez, samosvjesnost i poduzimanje mjera samozaštite kako bi na taj način prevenirali počinjene provala i krađa.
Tijekom studenog i prosinca 2024. godine na području navedenih općina počinjeno je nekoliko provale te je cilj ove aktivnosti bio pojačano djelovati na svijest građana.
Treba imati na umu da su više od polovice kaznenih djela općeg kriminaliteta imovinska kaznena djela i to kaznena djela teška krađa i krađa opisana u čl. 228. i 229. Kaznenog zakona Republike Hrvatske. Provale u domove i druge objekte u većini slučajeva pomno su planirane, a meta provalnicima uvijek su slabije zaštićeni objekti u kojima se nalaze vrijedna roba i novac.
S ciljem sprječavanja spomenutih kaznenih djela, osim uobičajenih policijskih aktivnosti, policija provodi i preventivne aktivnosti u sklopu preventivnog projekta „Zajedno u zaštiti osobne imovine“ prema predstavnicima stanara stambenih zgrada, kao i ostalim građanima na području Osječko-baranjske županije te ih upoznaju s mjerama samozaštite prilikom odlaska na putovanja i godišnje odmore.
Također u istu svrhu građanima uručuju informativno-edukativne materijale na kojima su navedeni osnovni savjeti samozaštitnog ponašanja kako bi isti sami mogli poduzeti prave mjere prevencije i samozaštite prilikom izbivanja iz doma.
Jedna od najbitnijih mjera samozaštitnog ponašanja su dobrosusjedski odnosi uz poznatu izreku „Dobar susjed, siguran dom!“. U vrijeme vašeg godišnjeg odmora susjed može biti od velike koristi i preventivno djelovati na počinitelje kaznenih djela teške krađe provaljivanjem.
Sami građani vlastitom nepažnjom i lakomislenošću počinitelju teških krađa provaljivanjem mogu stvoriti priliku pa zbog toga želimo istaknuti najvažnije savjete s ciljem zaštite obiteljskog doma u vrijeme odsutnosti.

Savjeti policije kako bi se zaštitili od teških krađa provaljivanjem u kuće:
Prilikom napuštanja obiteljskih kuća zatvorite sve prozore i vrata na kući (ali i na garažama, ostavama i sličnim objektima).
Ne ostavljajte vrijedne stvari na balkonima ili u dvorištima jer to privlači provalnike.
Ključeve kuće i drugih prostorija ne ostavljajte na mjestima na kojima ih je lako pronaći (ispod otirača, u cvjetnjaku i sl.).
Alarm u kući može spriječiti provalu.
Obavijestite susjeda ili drugu osobu od povjerenja da ćete izbivati određeno vrijeme.
Ostavite susjedu ili osobi od povjerenja ključ svoga doma kako bi mogao obilaziti.
Ostavite i ključ poštanskog sandučića jer je pun sandučić znak za provalnika.
Ne objavljujte na društvenim mrežama da duže vrijeme izbivate iz svoje kuće.