
Željko Vuković, predsjednik Upravnog vijeća Parka prirode Kopački rit i državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, dobio je jednoglasnu podršku članova Upravnog vijeća da pokrene inicijativu za proglašenjem Parka prirode Kopački rit nacionalnim parkom.
Uskoro bi moglo doći do značajne promjene u sustavu zaštićenih područja Hrvatske – istok zemlje mogao bi dobiti svoj prvi nacionalni park. Naime, Park prirode Kopački rit, najstariji park prirode u Hrvatskoj, koji taj status nosi još od 1976. godine, mogao bi postati nacionalni park.
Inicijativu za ovu promjenu pokrenulo je Upravno vijeće Javne ustanove Parka prirode Kopački rit, a na čelu vijeća nalazi se Željko Vuković, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, koji je tu dužnost preuzeo prije otprilike tri mjeseca.
Podsjetimo, u Hrvatskoj je osam nacionalnih parkova: Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvička jezera, Risnjak i Sjeverni Velebit.
Kopački rit – dragulj Baranje
Park prirode Kopački rit je poplavno područje u Baranji, na sjeveroistoku Hrvatske, između rijeka Dunav na istoku i Drave na jugu. Utemeljen je 1976. godine. Park prirode je ukupne veličine 17.700 ha (177 km2), od čega Specijalni zoološki rezervat obuhvaća 8000 ha (80 km2). Najstariji je proglašeni park prirode u Hrvatskoj.
Ime je dobio prema istoimenom selu koje se nalazi na rubu parka, od mađ. kopacs (= kopča) i rét (= močvarna livada).
Mađarska riječ kopács također označava predmet koji je raskovan, odnosno razbijen na manje cjeline, što sliči razbijenim cjelinama (šume, tršćaci, jezerca…) u ritu.
Kopački rit je jedna od najvećih fluvijalno-močvarnih nizina u Europi. Ovo područje tijekom godine značajno mijenja svoj izgled, ovisno o intenzitetu plavljenja, pretežno iz Dunava, te mnogo manje iz Drave.
Najveće je rastilište i mrijestilište slatkovodne ribe u Podunavlju i najvažniji ornitološki rezervat u Hrvatskoj.
U njemu se svake godine gnijezdi oko 140 vrsta ptica, a velika bioraznolikost od 2000 bioloških vrsta odraz je bogate flore i faune parka.
Dijelovi kopna i ritskih voda čine vrlo složen mozaik, a njihov oblik i funkcija u datom trenutku ovise o količini nadošle vode. Kanali su veza između toka Dunava i Drave, a postoji i splet kanala koji čine vodene veze unutar rita.
Kopački rit uvršten je i u listu ornitološki značajnih područja – IBA (Important Bird Area), a nominiran je i za uvrštenje u UNESCO (Svjetska prirodna baština).