Prošlo je godinu dana od ubojstva Mihaele Berak. Obitelj i dalje čeka presudu

Prošlo je nešto više od godine dana od tragedije u Osijeku u kojoj je policajac Marko Smažil u svom stanu iz službenog pištolja upucao studenticu Mihaelu Berak.

Podsjetimo, tereti ga se da je 20. rujna 2023. oko 22 sata u Osijeku, u nakani da ubije 20-godišnju Berak, iz službenog pištolja ispalio hitac i pritom joj zadao tešku i po život opasnu tjelesnu ozljedu, te je umrla na mjestu događaja.

Sudski vještak kasnije je utvrdio kako Smažil nije bio psihički sposoban za obavljanje policijske službe. Postoje i dalje pitanja na koja nitko ne može dati odgovor, poput kako je uopće završio na tom radnom mjestu.

Mihaelina majka Jadranka opisuje kako je njezina kći bila voljena i društvena “Imala je širok krug prijatelja, izlazila je s njima, družila se s njima, radila je, na poslu je sa svima bila u dobrim odnosima. Drugima je bila sunce u ovom sivom danu… I da netko ima toliki mrak… da to prekine. Mi kao roditelji to ne možemo pojmiti, rekla je Mihaelina majka Jadranka Berak za HTV-ovu emisiju Labirint.

“Miha je tog dana bila kod kuće. Ja sam se vratila s posla. Radila sam u jutarnjoj smjeni. Odmorili smo se poslijepodne i ona je rekla da ide raditi. Krenule smo jednim dijelom zajedno Divaltovom ulicom s našim psom. I dogovor je bio da će se ona navečer vratiti, najkasnije između pola 11 i 11. I kad sam se vratila, ja sam osjećala veliku tjeskobu i veliku tugu. Ja sam u jednom trenutku izgubila osjećaj o vremenu. Suprug je radio cijeli dan u Tenji. Izgubila sam dojam o vremenu. On je čak bio zaspao i probudio se u pola 12. I on je pitao “je li došla Mihaela?”. Ja kažem da nije, a znam da je bilo vrijeme od pola 11 do 11 rečeno da će doći. Nikad kasnila nije”, prisjeća se.

Roditelji su sve saznali preko medija

“I ništa, ja sam uzela psa i opet smo nas dvoje otišli tu do jednog mjesta kod naše dvorane, misleći da je nakon posla ostala s prijateljima nešto popiti, pojesti. Ja sam ušla tad u taj kafić. Doslovno od stola do stola zagledavala sjedi li tu moje dijete. Ali nje nije bilo tu.

Ja sam mislila da ju je možda u prometu udario auto. Hajmo, rekoh, zvati hitnu, pitati da možda nisu stigli nama javiti. Starija kći je već spavala. Ja sam otišla u WC, suprug čeka. Zvala sam hitnu. Oni nama kažu: ‘Ne možemo vam mi dati tu informaciju.’ I ništa. Suprug doslovno u pidžami, ja u onoj odjeći i mi krenemo prema Portanovi. Ja pitam, kažu: ‘Nema je ovdje, gospođo.’ I onda smo se suprug i ja definitivno ozbiljno uplašili što bi moglo biti. I onda je suprug prvi put nazvao policiju. I oni su nas pitali gdje se nalazimo. Mi smo rekli. Samo su rekli da dođemo.”

“I onda smo došli u II. policijsku i tamo nas je dočekao kordon. Pet, šest policajaca valjda. Ta neka policajka je rekla da Mihaele više nema, da je Mihaela propucana. I to je u biti sve što smo mi saznali od policije do ujutro. Tamo su nas pitali, pola znaš što te pita, pola ne znaš što te pita. 50 puta sam pitao što je bilo. ‘Ne možemo reći zbog istrage.’ Kažem: ‘Daj mi reci bar mjesto gdje se to desilo’, ne može ni to reći. Znači, ništa, mi smo došli kući oko pola četiri. Mi smo sjedili ovdje.

Mihaelin otak Ivica Berak ispričao je u emisiji kako nisu ništa znali te su sve saznali preko medija. Policijsko izvješće je tek izašlo u javnost 17 sati od ubojstva.

“Njihova prva informacija je bila u 15 sati taj dan. Znači, skoro 17 sati od ubojstva je prvi put policija izašla u javnost. A u međuvremenu, da nije bilo medija, ne znam kako bi to na kraju završilo. A mi smo i dalje živjeli u neznanju. Onda se svašta tu pisalo, da je ubijena dva sata ranije, da je… Onda čitaš da je prao ruke. Mislim, mi kao roditelji smo trebali znati bar nešto, ja mislim”, govori za Labirint Mihaelin otac Ivica Berak. 

Namjera ili tragičan slučaj

Načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece rekao je u prošle godine u rujnu kako su utvrdili da su se policajac i djevojka poznavali oko mjesec dana.

“Djevojka je do sada u više navrata dolazila kod njega u stan. Tog dana on je radio kod nas do 18 sati na porti u ulazu policijske uprave i taj dan je zadužio novu futrolu koja se stavlja na nogu. Došao je kući nakon posla, u večernjim satima, kao i prije, znači, mlada djevojka je ponovo došla kod njega. Prema onom što smo mi zaključili, on se malo hvalio i pokazivao tu novu futrolu, vadio je pištolj, vadio je streljivo, vraćao je, repetirao. I u jednom trenutku, najvjerojatnije zbog lošeg baratanja oružjem, došlo je do opaljenja i streljivo je pogodilo mladu djevojku”, rekao je Bece. 

Za Labirint ovu je izjavu komentirala Maja Celing Celić iz Udruge za ženska prava Adela.

Maja Celing Celić iz Udruge za ženska prava Adela kritizirala je opravdanja u vezi s ubojstvom Mihaele Berak, uspoređujući ih s roditeljskim pokušajima da opravdaju ponašanje djeteta, što smatra neprihvatljivim. Istaknula je da je riječ o pucnju koji je usmrtio djevojku, naglasivši da je imala tek 20 godina.

Sanja Kastratović iz iste udruge upozorila je na širi društveni problem mizoginog drušvta, gdje se nasilna djela često opravdavaju kao “igra” ili nesreća. Naglasila je da se krivnja ne može opravdavati time gdje je žrtva bila ili koliko puta je posjetila određeno mjesto, već da je sustav odgovoran za zaštitu žrtava. 

Krunoslav Patača, načelnik Sektora kriminalističke policije osječko-baranjske rekao je 22. rujna 2023. kako samo kazneno djelo – teško kazneno djelo iz opće sigurnosti, vezano za kazneno djelo dovođenja u opasnost opće opasnom radnjom ili sredstvom – ukazuje na to da se ne radi o namjeri, već o tragičnom slučaju.

Nikad nismo saznali tko je poslao te poruke u medije kad je ona rekla da je manipulator, da je agresivan, opsesivan. A mi, opet, evo, nedavno pred suđenje to smo pročitali, isto u mediju netko je objavio da je ona što je rekla prije godinu dana, to su psihijatri zaključili nakon tog vještačenja, rekla je majka Jadranka. 

“Mislimo da treba kategorizirati policajce koji trebaju nositi pištolj, koji su psihički sposobni nositi se s nekakvim kriznim situacijama, gdje će taj pištolj njemu trebati i ako on kod kuće spava, pa se probudi u neko doba noći, pa mora ići u neku akciju. I onaj koji radi na porti i nosi igračku kući koju će pokazivati i drndati po njoj pred bilo kime”, kaže Celing Celić.

Ladislav Bece: Nije bilo zataškavanja, ali je bilo nespretne komunikacije s javnosti

“U medijima se spominje, ne znam, neki vremenski razmak, dva sata i jedan sat. Ne, krive su informacije, ne mogu o detaljima, međutim, mi imamo zadnju komunikaciju djevojke. Mogu reći da je proteklo nekoliko minuta od zadnje njene komunikacije do vremena kada je on zvao 112. Međutim, on zove 112 i taj događaj je, vjerojatno u panici, ne znam u čemu, htio prikazati da se radi o samoubojstvu ili da se djevojka sama ustrijelila. Policija je tu zaključila, zajedno sa zamjenicom županijskog odvjetnika, da otpada ta teza koju je on navodio, da se ne radi ni o kakvom samoubojstvu ili da se djevojka sama ustrijelila, nego da je policajac nju ustrijelio. On je u jutarnjim satima uhićen, predali smo ga pritvorskom nadzorniku, inače od tog vremena policija ima 24 sata da utvrdi osnovanu sumnju da postoji određeno kazneno djelo. Znači, moramo dosta brzo utvrđivati neke stvari, mi smo utvrdili da je on počinio kazneno djelo, međutim, pošto je djelo želio lažno prikazati, ne idemo s blažom kvalifikacijom, nego idemo s težom kvalifikacijom dovođenja opće opasnom radnjom, sa smrtnom posljedicom”, rekao je Bece.

Šef Pu osječko-baranjske je rekao da prikrivanja nije bilo i priznao lošu komunikaciju s javnosti.

“Po meni nikakvog prikrivanja nije bilo, ono što mogu priznati je da je bilo nespretne komunikacije s javnosti. Prema prvim informacijama rekli smo da je bila dojava da se radi o samoubojstvu, to se mijenjalo i mi smo imali kratki rok i informacija je bila spremna da je pustimo u javnost. Međutim, kad smo utvrdili da to nije samoubojstvo, odustali smo od izlaska, možda smo trebali izaći biti bar s jednom rečenicom da se nešto dogodilo. To priznajemo”, rekao je Bece.

Udruga Adela – pitanje pravde u slučaju femicida

Ministar Božinović izjavio je kako osječka policija nije učinila ništa protivno propisima te nije vidio potrebu za daljnjim komentarom.

Iz Udruge objašnjavaju kako problem nije samo u konkretnom slučaju, već u sustavu zapošljavanja unutar policije. Iz Udruge Adela izražavaju zabrinutost zbog pitanja tko sve dobiva posao u policiji, tko izdaje psihološke potvrde i kako se ti procesi odvijaju.

Postavlja se pitanje, kaže Celić, koliko još potencijalnih opasnosti vreba unutar policijskih redova ako ovakvi incidenti prolaze bez adekvatne reakcije.

Prijava podnesena Državnom odvjetništvu odnosi se na općeopasnu radnju, za koju je predviđena kazna od tri godine zatvora, no Celić ističe kako bi osumnjičeni mogao izaći nakon samo godinu i pol dana, što, prema njegovom mišljenju, ukazuje na to da je zaštićen. O pitanju femicida, Kastratović dodaje kako postoje elementi koji bi ukazivali na to da se radi o femicidu, budući da su žrtvine poruke prijateljicama, koje su izašle u javnost, pokazale obrazac ponašanja karakterističan za takva kaznena djela. On također ističe kako će pred sudom tražiti da suđenje bude javno, no ostaje vidjeti hoće li sustav reagirati na njihov zahtjev.

Javnost isključena sa suđenja

Suđenje Marku Smažilu počelo je 4. srpnja ove godine na Županijskom sudu u Osijeku. Okrivljeni je priznao krivnju, ali za prouzročenje smrti iz nehaja.

Iako su mediji i javnost dobili dopuštenje za praćenje suđenja, ono je odlukom sudskog vijeća zatvoreno za javnost.

Očekivanja obitelji Berak su da Smažil bude proglašen krivim i osuđen u skladu sa zakonom.