
Premijera će se održati u osječkom HNK u petak, 14. veljače s početkom u 20 sati
U HNK Osijek će se u petak, 14. veljače održati premijera baleta “Jela” Bele pl. Adamovića Čepinskog, i to prvi put nakon njegove praizvedbe davnog 15. siječnja 1898. godine
Prvi hrvatski balet “Jela”, iz pera agronoma i skladatelja Bele pl. Adamovića Čepinskog, oživjet će na daskama Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, i to prvi put nakon njegove praizvedbe prije 127 godina.
Pod ravnanjem maestra Vladimira Piskunova, a u režiji i koreografiji Vuka Ognjenovića, prvi hrvatski balet premijerno će biti prikazan na osječkoj pozornici ovoga petka.
Ovaj veliki i značajni projekt osječko će kazalište iznjedriti u suradnji s Općinom Čepin, iz čijeg je okrilja Adamović i potekao, odnosno gdje je rođen 1856. godine.
Splet okolnosti, kako je ispričao Vuk Ognjenović, doveo je do nevjerojatne činjenice da je “Jela” pala u zaborav.
“Hrvoje Pavić Perkov je zapravo zaslužan za cijelu priču, on je taj koji je cijelu priču potaknuo. Note su bile skrivene negdje u ladici, a Hrvoje je tražio i kopao te našao partituru koja nije bila raspisana za orkestar. Zatim je naš dirigent Vladimir Piskunov raspisao za orkestar.”, objasnio je za Dnevnik.hr, Vuk Ognjenović, voditelj Baletnog ansambla HNK u Osijeku.
Ognjenović je napisao novu priču. Koristio je, popis uloga s praizvedbe “Jele”. Na sceni osječkoga kazališta tako će biti uprizoren balet u tri slike, “fantastična bajka u kojoj su otvorene sve opcije”.
U baletu sudjeluju Baletni ansambl HNK u Osijeku, djeca iz Baletnog studija HNK u Osijeku, kao i djeca iz Glazbene škole Franje Kuhača – Odjela za klasični balet.
Premijerno, balet će se održati ovog petka, 14. veljače u 20 sati u osječkom HNK.