
Europska unija uvodi digitalne vozačke dozvole i omogućuje državama članicama da skrate razdoblje njihove valjanosti osobama starijima od 65 godina
Europska unija donosi velike promjene u načinu izdavanja i upravljanja vozačkim dozvolama. Najnovije dopune direktiva o vozačkim dozvolama, koje je usvojio Europski parlament, uvode digitalne vozačke dozvole koje će postati standard u svih 27 članica EU.
Nova pravila predviđaju da će vozači svoje dozvole moći pohraniti na pametnim telefonima, čime se olakšava njihova dostupnost i provjera. Unatoč digitalizaciji, građani će i dalje imati pravo zatražiti fizičku, plastičnu verziju dozvole ako to žele. Države članice imat će rok od pet i pol godina za potpunu implementaciju ove promjene.
Jedna od novosti je mogućnost država članica da za vozače starije od 65 godina propišu kraće razdoblje valjanosti vozačke dozvole. Time bi se, uz već postojeće liječničke preglede u nekim zemljama, uvele dodatne obveze koje pogađaju isključivo ovu dobnu skupinu.
Na takvu odredbu reagirala je AGE Platform Europe, krovna organizacija koja okuplja udruge za prava starijih osoba iz cijele Europske unije. U svojoj objavi upozorili su kako bi uvođenje automatskih dobnih granica bez individualne procjene sposobnosti za vožnju moglo predstavljati oblik diskriminacije temeljem dobi, piše Mirovina.
“Ne postoji univerzalna dobna granica nakon koje bi vozačke sposobnosti automatski bile smanjene. Umjesto generičkih pravila, potrebna je procjena temeljena na stvarnim sposobnostima pojedinca”, poručuju iz AGE Europe. Dodaju i da mnogi stariji ljudi nastavljaju voziti odgovorno i sigurno te da bi neopravdana ograničenja mogla narušiti njihovu neovisnost i mobilnost.
Stariji vozači u Hrvatskoj: aktivni unatoč statistikama
Anketa provedena na portalu Mirovina.hr pokazala je da 65 posto čitatelja starijih od 65 godina redovito vozi automobil, dok 14 posto vozi povremeno, a 8 posto ih ne vozi zbog zdravstvenih razloga.
Unatoč aktivnom sudjelovanju u prometu, statistike pokazuju da su stariji vozači uključeni u značajan broj prometnih nesreća. U prvih sedam mjeseci 2024. godine, osobe starije od 65 godina skrivile su 2.688 prometnih nesreća, u kojima je bilo 779 nastradalih osoba. U istom razdoblju, 24 osobe iz ove dobne skupine smrtno su stradale u prometu.