
Hrvatska je na oprezu zbog pojave slinavke i šapa u Mađarskoj. Najviše strahuju stočari na rubu s granicom, posebno u Baranji
Bolest slinavke i šapa najviše zahvaća goveda, a rjeđe obolijevaju ovce, koze i svinje. Struka ističe da se širi strahovito brzo, brže od svinjske kuge te da je od nje i opasnija.
“Ona je poput bombe. Može se vrlo lako proširiti i ne može se zaustaviti. Ako se ona nastavi širiti s te farme u Mađarskoj, hrvatsko mljekarstvo će doživjeti nagli pad”, rekao je poljoprivrednik Đuro Lenđel iz Baranje za Dnevnik Nove TV.
Iz Ministarstva poljoprivrede umiruju da bolest u Hrvatskoj još nije zabilježena.
Ivan Matijević, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, rekao je da poduzimaju sve potrebne mjere opreza i da su u stalnom kontaktu s kolegama iz zemalja EU gdje se bolest već pojavila. Naglasio je da će, ako dođe do zaraze, brzo reagirati.
Bolest se prvo pojavila u Njemačkoj pa nakon toga i u Mađarskoj.
Slinavka i šap – opasna zarazna bolest
Slinavka i šap je osobito opasna zarazna bolest kategorizirana u skupinu A bolesti, čije suzbijanje zahtjeva stroge i sveobuhvatne mjere prema europskim propisima (Uredba (EU) 2020/687).
Mjere uključuju usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje svih osjetljivih životinja na zaraženom objektu, uspostavu zaštitne i nadzorne zone, zabranu premještanja živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla te druge biosigurnosne mjere.
Slinavka i šap nije zabilježena na području Republike Hrvatske od 1978. godine, dok je bolest unutar Europske unije bila iskorijenjena dugi niz godina. U 2024. i 2025. godini bolest je prijavljena u Turskoj s ukupno 149 izbijanja te je 10. siječnja 2025. godine potvrđena i u Njemačkoj, na objektu s vodenim bivolima u općini Hoppegarten, Savezna država Brandenburg.
Zahvaljujući brzom postupanju i provedbi propisanih mjera, u Njemačkoj nije potvrđen nijedan novi slučaj.