
Tema Svjetskog dana divljih vrsta 2025. godine je „Financiranje očuvanja divljih vrsta: Ulaganje u ljude i planet”, naglašavajući važnost održivih financijskih rješenja za zaštitu prirode i dobrobit zajednica.
Svake godine, 3. ožujka, obilježava se Svjetski dan divljih vrsta kako bi se podigla svijest o važnosti očuvanja biljnih i životinjskih vrsta koje čine prirodnu ravnotežu našeg planeta.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja naglašava potrebu za hitnim mjerama u zaštiti divljih vrsta. Vlade, organizacije i pojedinci diljem svijeta pozivaju se na aktivno sudjelovanje u očuvanju prirode, bilo kroz podršku zakonima koji štite životinje i biljke, bilo kroz edukaciju i promicanje održivog načina života.
Svaka osoba može doprinijeti zaštiti divljih vrsta – od odgovornog turizma i reciklaže do podržavanja organizacija koje se bave zaštitom prirode.
Divlje vrste obuhvaćaju sve biljne i životinjske organizme koji žive u prirodi, izvan ljudske kontrole i domestikacije. Svaka divlja vrsta ima svoju ekološku ulogu i doprinosi ravnoteži ekosustava.
Divlje vrste nastanjuju različite ekosustave diljem svijeta, svako stanište pruža specifične uvjete potrebne za opstanak određenih vrsta. Nažalost, mnoga od ovih staništa su ugrožena uslijed deforestacije, urbanizacije, zagađenja i klimatskih promjena.
Prema podacima Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), tisuće vrsta svake godine dolaze na rub izumiranja, a neke su već nepovratno izgubljene.
U Kopačkom ritu obitava 2700 različitih biljnih i životinjskih vrsta.