Svjetski je dan šuma

foto: Pixabay

21. ožujka obilježavamo Svjetski dan šuma

Svjetski dan šuma proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 2012. godine. Od tada se on obilježava svake godine na 21. ožujka, s ciljem podizanja svijesti o važnosti svih vrsta šuma.

Ukupna površina šuma i šumskih zemljišta u Hrvatskoj iznosi 2.759.039 hektara, što čini 49,3 posto kopnene površine države.

Od toga je 2.097.318 hektara u vlasništvu države, a 661.721 hektara u privatnom vlasništvu. Hrvatska tako još uvijek ima 95 posto prirodnih šuma, čemu se dive posjetitelji iz cijeloga svijeta.

Hrvatska prepoznatljiva po šumama hrasta lužnjaka i jelovo-bukovim šumama

Hrvatska je bogata raznolikim šumama. U relativno kratkom horizontalnom rasponu od nekoliko stotina kilometara od rijeke Drave na sjeveru do Jadranskoga mora na jugu i od rijeke Dunav na istoku do rijeke Kupe na zapadu, nalazi se stotinjak šumskih zajednica u kojima rastu 94 vrste drveća. Gotovo polovica od 4500 vrsta višeg bilja na popisu flore Hrvatske raste u opsegu šumske vegetacije. 

Prepoznatljiva je po šumama hrasta lužnjaka i jelovo-bukovim šumama, koje su rijetkost u europskim razmjerima. Od prekrasnih hrastovih šuma spačvanskog bazena, preko prebornih šuma bukve i jele u Gorskom kotaru i Lici, posebne Motovunske šume u dolini rijeke Mirne, pa do borovih šuma na Mljetu takvo bogatstvo i raznovrsnost rijetko će se gdje naći na ovako malom prostoru.

Šuma – dobro od posebnog interesa

Šume su obnovljivi prirodni resurs i nacionalno blago. Izvor su pitke vode, čista zraka, prirodnoga tla, flore i faune, bioraznolikosti, prirodnosti, blage klime, lijepoga krajobraza i drvne tvari, jednom riječju – života. Sukladno Ustavu RH uživaju status dobra od posebnog interesa koje ima osobitu zaštitu.

Povodom Svjetskog dana šuma, 21. ožujka, Hrvatske šume organiziraju niz edukativnih i ekoloških aktivnosti diljem Hrvatske, s ciljem podizanja svijesti o važnosti šuma i njihovoj zaštiti.