U Belom Manastiru predstavljene kampanje Postani policajac/policajka i Web heroj

FOTO: PU osječko-baranjska

Policijski službenici Policijske postaje Beli Manastir su u suradnji s policijskim službenicima za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske 25. veljače u Belom Manastiru predstavili dvije kampanje Ministarstva unutarnjih poslova „Postani policajac/policajka“ i „Web heroj“, koja je u sklopu projekta „Jačanje kapaciteta policije za suzbijanje kibernetičkog kriminaliteta.“

Kampanja postani policajac/policajka
Kampanja “Postani policajac/policajka” ima za cilj promicanje zanimanja policajac/policajka među mladima.

Dio  je šireg plana prevencije i edukacije, koji ima za cilj izgradnju povjerenja između mladih i policije, a također i podizanje svijesti o važnosti zaštite društva i sigurnosti.

Policijska škola “Josip Jović” provodi školovanje za zanimanje policajac/policajka preko Programa srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka i kroz program srednjoškolskog dvogodišnjeg obrazovanja upisom učenika u treći razred srednje škole. 

Detaljnije informacije mogu se dobiti u Policijskoj školi „Josip Jović“ radnim danom od 7 do 15 sati:
•         na broj telefona: 01/2426-305; 01/2426-313
•         na adresu e-mail pošte: [email protected]

Detalje o kampanji, načinima prijave na natječaj i provedbi testiranja kandidata potražite OVDJE.

Kampanja „Web heroj“
S građanima se razgovaralo o tome koliko često razmišljaju  o mogućim opasnostima na Internetu i o pojavnim oblicima kibernetičkih prijevara jer nam je cilj informirati i pojačati svijest građana koji koriste Internet, pogotovo osoba starije životne dobi, da oprezno i na siguran način koriste Internet, da se upoznaju s pojavnim oblicima prijevara na Internetu, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost kako ne bi postali žrtve tih kaznenih djela.

Savjeti građanima su da ukoliko nešto nije istinito u stvarnom svijetu nije ni u virtualnom, te da ukoliko primijete bilo što sumnjivo prijave odmah policiji.

On line prijevare 
Prijevare s računima                          
Direktorska prijevara
Investicijske prijevare
Prijevare pri on line kupnji
Romantične prijevare

Oblici prijevara koje prevaranti koriste kako bi od potencijalnih žrtava došli do novaca, osobnih i financijskih podataka su:

Krađa identiteta
„Phishing“ mrežna krađa identiteta
„Smishing“ krađa identiteta SMS-om
„Vishing“ krađa identiteta pozivom
Lažne stranice banaka

Kako bi se i vi mogli informirati i educirati o kibernetičkim prijevarama posjetite stranicu „Ulovimo lika s weba koji tvoje eure vreba“ https://webheroj.hr/