
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uputilo je u javnu raspravu prijedlog Programa potpore malim mljekarama za sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka u 2025. i 2026., vrijedan četiri milijuna eura
Iznos od dva milijuna eura osiguran je u državnom proračunu za 2025. unutar razdjela Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dok će se preostali iznos planirati u okviru usvojenih projekcija Ministarstva za 2026. godinu.
Cilj programa je, kako se navodi, pružanje potpore malim mljekarama za kupovinu opreme za sabiranje i transport svježeg sirovog mlijeka.
Dodjelom potpore, kako se ističe, zadržala bi se postojeća razina proizvodnje i prerade kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka te omogućilo unaprjeđenje i modernizacija malih mljekara, a posljedično i očuvala proizvodnja mlijeka u Republici Hrvatskoj.
Iznos potpore koji prihvatljivi korisnik može ostvariti ovisi o količini sabranog mlijeka u godini koja prethodi godini podnošenja zahtjeva. Za prihvatljive korisnike koji su godišnje sabrali više od 1.000.000 kilograma mlijeka, potpora može iznositi do 500 tisuća eura, dok za prihvatljive korisnike koji su sabrali do 1.000.000 kilograma mlijeka, potpora može iznositi do 120 tisuća eura.
Potpora malim mljekarama za modernizaciju sabiranja i transporta mlijeka
Cilj Programa je pružanje potpore malim mljekarama za kupovinu opreme za sabiranje i transport svježeg sirovog mlijeka.
Dodjelom potpore zadržala bi se postojeća razina proizvodnje i prerade kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka te omogućilo unaprjeđenje i modernizacija malih mljekara, a posljedično i očuvala proizvodnja mlijeka u Republici Hrvatskoj.
Prihvatljivi korisnici potpore iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća koja posluju u objektima za preradu mlijeka upisanima u odjeljak IX. Sirovo mlijeko i mliječni proizvodi Upisnika odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla kojega vodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i koja su sabirala i prerađivala mlijeko proizvedeno na području Republike Hrvatske u godini podnošenja zahtjeva.
Potporu kroz ovaj Program ne može ostvariti subjekt koji prerađuje isključivo mlijeko s vlastite farme.
Uloga malih mljekara u očuvanju domaće proizvodnje mlijeka i ruralnih područja
Na godišnjoj je razini 27 malih mljekara tijekom 2024. godine preradilo gotovo 29 milijuna kilograma mlijeka, što čini oko 7,5% ukupne količine mlijeka proizvedenog u Republici Hrvatskoj.
Najveći udio čini kravlje (95%), dok manji udjeli pripadaju ovčjem (3,4%) i kozjem (1,1%) mlijeku. Kako bi osigurale dovoljnu količinu mlijeka za preradu, male mljekare surađuju s više od 20% proizvođača mlijeka, što ukazuje da su to uglavnom manja gospodarstva s nižom godišnjom proizvodnjom mlijeka.
Za prikupljanje dovoljnih količina mlijeka za preradu, vozila na dnevnoj razini prelaze značajne udaljenosti, što posao prikupljanja čini organizacijski i tehnički zahtjevnijim uz brzu amortizaciju opreme.
Mlijeko se prikuplja specijaliziranim vozilima sa zajedničkih sabirališta u koja mlijeko donose proizvođači s farmi koje su u blizini te s farmi koje posjeduju vlastite uređaje za hlađenje i skladištenje mlijeka.
Iz navedenog proizlazi važnost malih mljekara koje imaju značajnu ulogu u osiguranju opstanka manjih proizvođača mlijeka, a time i očuvanja ruralnih područja.
Javna rasprava traje do 27. travnja, a možete pristupiti putem sljedeće poveznice https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=30217.