U utorak, 20. veljače, reciklažno dvorište Popovac, kojim upravlja Baranjska čistoća, započelo je s otkupom povratne ambalaže, pružajući mještanima Općine Popovac mogućnost sudjelovanja u očuvanju okoliša. Ova inicijativa dolazi u skladu s propisima Zakona o gospodarenju otpadom, koji obvezuje upravitelje reciklažnih dvorišta na organiziranje poslova otkupa povratne ambalaže.
Povratna ambalaža može se donijeti na adresu Rade Končara 14A u Popovcu, radnim danima od ponedjeljka do petka, od 08:00 do 16:00 sati. Cijena otkupa povratne ambalaže iznosi 7 centi po jedinici, a nema ograničenja u količini koju građani mogu donijeti.
Načelnik Općine Popovac, Zoran Kontak, potvrdio nam je da je Općina Draž dobila suglasnost za korištenje reciklažnog dvorišta i otkup povratne ambalaže. Istaknuo je da mještani obje općine mogu koristiti reciklažno dvorište u Popovcu te predati povratnu ambalažu u odgovarajućem radnom vremenu.
“Općina Popovac dala je suglasnost Općini Draž za korištenje reciklažnog dvorišta. Mještani obje Općine mogu predati povratnu ambalažu u reciklažnom dvorištu Popovac u odgovarajućem radnom vremenu. Prvih mjesec dana Baranjska čistoća će izdavati potvrde o preuzetoj povratnoj ambalaži te će se novac moći podići u Baranjskoj čistoći. Spomenuo bih kako zbog tehničkih razloga kontejneri za prihvat ambalaže nisu isporučeni, no očekuje se kako će to biti riješeno idući tjedan. Tada će mještani imati mogućnost jednom ili dva puta tjedno podići novac prilikom predaje ambalaže.” rekao je Zoran Kontak, načelnik Općine Popovac.
Baranjska čistoća je prva na području županije koja je započela s ovim sustavom. “Prošle godine smo prikupili preko 1.100.000 povratnih jedinica, odnosno boca. Građanima donositeljima smo isplatili preko 80.000 eura za povratnu ambalažu, a smisao svega je upravo to što svaka ta boca i svaka ta jedinka sigurno neće završiti u okolišu“., rekao nam je Damir Paulić, direktor Baranjske čistoće.
Iz Baranjske čistoće napominju kako otpadna ambalaža prilikom predaje ne mora biti bez čepa, ali mora biti ispražnjena od sadržaja, ne smije biti zgnječena, uništena ili onečišćena te mora biti propisno označena bar-kodom i oznakom povratne naknade.
Sukladno Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom Republike Hrvatske, Evidencija o preuzetom komunalnom otpadu mora sadržavati podatke o korisniku usluge kao što su, između ostalog, ime i prezime ili naziv pravne osobe ili fizičke osobe – obrtnika, OIB i adresa te obračunsko mjesto. Iz tog razloga, evidentičari na reciklažnim dvorištima imaju ovlaštenje za identifikaciju osobe koja predaje otpad u reciklažno dvorište uvidom u osobnu iskaznicu.
Ujedno, pravne osobe, odnosno poslovni subjekti, neovisno o mjestu registriranog djelovanja, svoj proizvodni otpad nemaju pravo odlagati na reciklažna dvorišta.
