Upala sinusa najčešće se javlja u sezoni respiratornih bolesti, od jeseni do proljeća. Osobe podložnije upali sinusa uglavnom se s njom susreću periodično, dok isprva traje kraće, kada prijeđe u kronični oblik bolesti simptomi traju duže, uporniji su i često i intenzivniji. Koliko često će se upala sinusa javljati ovisi o vašem imunitetu, pa često zalutali virus ili bakterija dovodi do upale sluznice koju nazivamo i sinusitisom, piše Mamin kutak.
Kako izgleda upala sinusa?
Srećom, upalu sinusa, vrlo je lako razlikovati od ostalih infekcija ili viroza već po prvim simptomima, a to su uglavnom bol u sinusima i glavobolja. Ako se radi o akutnoj upali simptoma će biti manje i često će brže proći nego što je to slučaj kod kronične upale.
Najčešći simptomi upale sinusa:
- Glavobolja
- Sinusi bole na dodir
- Otežano disanje
- Začepljen nos
- Slijevanje sekreta u nos ili grlo
- Simptomi klasičnih infekcija (visoka tjelesna temperatura, slabost)
Kako otkriti i liječiti upalu sinusa?
Dijagnostika upale sinusa vrlo je jednostavna. Prvi korak je najčešće uzimanje brisa i krvne pretrage koje će utvrditi je li prisutan virus ili bakterija. Kod učestalih upala savjetuje se RTG snimanje i CT sinusa. Ponekad je potrebna rinoskopija, neinvazivna pretraga gdje se endoskopom s kamerom na vrhu kroz nos ulazi u nosnu šupljinu i promatra stanje sinusa.
Liječenje upale sinusa određuje se ovisno o uzročniku upale. Uglavnom se započinje korištenje kapi za nos koje olakšavaju disanje, a potom se bakterijske upale liječe antibioticima. Kod virusne upale preporučuje se simptomatsko liječenje uz uzimanje lijekove za snižavanje tjelesne temperature i protiv bolova, ali i inhaliranje koje može biti od velike koristi. Inhaliranje se nakupljena sluz razrjeđuje i tako ju je znatno lakše izbaciti. Kod kroničnih upala sinusa ponekad se u liječenje uz antibiotika i simptomatsko liječenje uvode i kortikosteroidi.
Kako prevencijom smanjiti rizik za budući razvoj upale sinusa?
Ako ste podložni čestim i napornim upalama sinusa jedno od rješenja je svakako proučiti kako preventivom možete spriječiti ponavljanje bolesti.
Najčešće se savjetuje sljedeće:
- Izbjegavanje velikih temperaturnih razlika (zaštititi nos i čelo prilikom izlaska na hladno ili vjetar)
- Izbjegavanje zadimljenih prostora
- Redovito provjetravanje i ovlaživanje zraka u prostorijama u kojima boravite
- Jačanje imuniteta
- Pojačanja higijena nosa (ispiranje fiziološkom otopinom)
- Inhaliranje