
Vlada Republike Hrvatske donijela je tri programa usmjerena na jačanje domaće proizvodnje mesa i smanjenje ovisnosti o uvozu. Ukupno se za provedbu ovih programa do 2030. godine planira izdvojiti više od 740 milijuna eura, a sredstva dolaze iz državnog proračuna i europskih fondova. Programi obuhvaćaju sektore svinjskog, goveđeg, ovčjeg i kozjeg mesa, s ciljem povećanja samodostatnosti i jačanja konkurentnosti.
Razvoj svinjogojstva: Povećanje samodostatnosti na 75%
Program razvoja sektora svinjogojstva traje do 2030. godine, a prati ga i akcijski plan do 2027. Glavni cilj je povećati udio domaće proizvodnje svinjskog mesa sa sadašnjih 60 na 75 posto.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić pojasnio je da se kroz ovaj program očekuje:
- povećanje broja krmača na 100.000 grla,
- manja potreba za uvozom prasadi,
- više domaće proizvedenih tovljenika.
Za realizaciju ovog cilja osigurano je ukupno 246,7 milijuna eura, od čega je 138 milijuna predviđeno za razdoblje do 2027., financirano iz državnog proračuna i EU fondova.
Za razvoj mesnog govedarstva 385,6 milijuna eura
Drugi program odnosi se na razvoj sektora mesnog govedarstva, također do 2030. godine. Planom se predviđa povećanje vrijednosti proizvodnje goveđeg mesa za 20 posto.
Za ostvarenje ciljeva osigurano je 385,6 milijuna eura, s time da se do 2027. ulaže 188,4 milijuna eura kroz Akcijski plan.
Za razvoj sektora mesnog ovčarstva i kozarstva 108,2 milijuna eura
Treći program obuhvaća sektor mesnog ovčarstva i kozarstva. Cilj je povećati broj rasplodnih grla i osigurati dovoljni kapaciteti za klanje te poboljšati prodaju mesa.
Planirano je:
- povećanje samodostatnosti proizvodnje mesa u sektoru na 78%
- jačanje konkurentnosti na tržištu
- bolja dostupnost klaoničkih kapaciteta
Za ovaj sektor predviđeno je ukupno 108,2 milijuna eura do 2030., od čega 51,4 milijuna eura u prvih nekoliko godina provedbe.
Sva tri programa usmjerena su prema stabilnijoj domaćoj proizvodnji i smanjenju uvozne ovisnosti. Ulaganjima iz državnog proračuna i EU fondova Vlada želi ojačati hrvatsko stočarstvo i osigurati da sve više mesa dolazi s domaćih farmi.