Ukupan broj zaposlenih u industriji u prosincu 2022. godine bio je manji za 0,5 posto u usporedbi sa studenim, a u usporedbi s prosincem 2021. manji je za 0,3 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji je na mjesečnoj razini pao za 0,5 posto, a u rudarstvu i vađenju smanjen je za jedan posto. Istodobno je broj zaposlenih u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom porastao za 0,1 posto.
U sklopu prerađivačke industrije najviše je pao broj zaposlenih u proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda, za 3,4 posto, proizvodnji tekstila 2,7 posto i proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda 2,2 posto.
Istodobno je broj zaposlenih najviše porastao u proizvodnji duhanskih proizvoda te u proizvodnji metala, za po 1,1 posto, proizvodnji kože i srodnih proizvoda 0,9 posto i proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda za 0,8 posto.
Na godišnjoj razini broj zaposlenih u rudarstvu vađenju je pao za 5,8 posto, u prerađivačkoj industriji za 0,2 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom povećan je za 0,2 posto.
U sklopu prerađivačke industrije na godišnjoj je razini najviše pao broj zaposlenih u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 19,6 posto, proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda za 5,9 posto i proizvodnji namještaja za 4,3 posto.
Najveći rast broja zaposlenih na godišnjoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 33,4 posto, tiskanju i umnožavanju snimljenih zapisa, za 9,5 posto i ostaloj prerađivačkoj industriji 7,4 posto.
Broj zaposlenih u industriji tijekom cijele prošle godine prema istom razdoblju 2021. pao je za 0,6 posto.
Ukupna proizvodnost rada u industriji od siječnja do prosinca 2022. u usporedbi s istim razdobljem 2021. veća je za 1,8 posto.
Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Republici Hrvatskoj na kraju prosinca 2022. u usporedbi sa zalihama na kraju studenoga veće su za 3,2 posto, a u usporedbi sa zalihama na kraju prosinca 2021. veće su za 4,8 posto.