Zašto je pametno reciklirati?

foto: pixabay

Recikliranje je izdvajanje materijala iz otpada i njegovo ponovno korištenje. Uključuje sakupljanje, izdvajanje, preradu i izradu novih proizvoda iz iskorištenih stvari ili materijala. Vrlo je važno najprije odvojiti otpad prema vrstama otpadaka. Mnoge otpadne materije se mogu ponovo iskoristiti ako su odvojeno sakupljene.

U recikliranje spada sve što se može ponovno iskoristiti, a da se ne baci. U svijetu postoje centri za reciklažu koji iskorištavaju materijal od starih stvari kako bi napravili nove.

Ipak, reciklaža se može primjenjivati i u svakodnevnom životu, neovisno od toga postoje li centri za reciklažu. Npr. poklanjanje stvari koje se ne koriste je oblik reciklaže. To je mnogo bolje i korisnije nego bacanje sve te odjeće. Bez uvođenja reciklaže u svakodnevni život nemoguće je zamisliti bilo kakav cjelovit sustav upravljanja otpadom.

Recikliranjem produžujemo život predmetima, smanjujemo zagađenje okoliša, živimo u čišćem svijetu. Tako na primjer od 500 recikliranih plastičnih boca može se izraditi 1 kanta za smeće, od 15 recikliranih plastičnih boca potrebno je da bi se napravila 1 jakna, od 500 recikliranih limenki može se izraditi 1 bicikl, a od 18 recikliranih plastičnih boca može se napraviti majica nogometnog dresa.

Svaka osoba godišnje proizvede 400 kilograma otpada. Ako otpad odložimo u ispravne spremnike, on se može reciklirati i ponovno upotrijebiti. Ako ga bacimo u kantu s miješanim komunalnim otpadom, postaje smeće koje nije iskoristivo i koje štetno utječe na okoliš i zdravlje.

Staklo se očisti i preoblikuje. Tako se pohranjuje energija u kremenskom pijesku.

Iz plastike se stvara plastika niže kakvoće za industrijsku upotrebu. Tako se štedi nafta.

Papirni otpadci se namoče, da bi ih se očistilo. Iz ocijeđenih ostataka pravi se karton ili papir niže kakvoće.

Metal se može više puta reciklirati, a tako se uštedi 5 tona boksita i istroši se 20 puta manje energije.

Tetrapak ambalaža nije smeće, nego sekundarna sirovina. Najviše se izrađuje od papira, aluminija i najlona.

Bio otpad je sav otpad poput starog voća i povrća, preostala hrana i drva koje se pretvori u zemlju.