U Batini je pronađeno još jedno arheološko nalazište koje datira iz prapovijesnog i rimskog doba. Cijela naselja i grobnice nađene su nedaleko od Batinskog spomenika. U sklopu programa “Arheološka baština Baranje”, istraživanja ondje aktivno traju već 16 godina, piše HRT.
Već tjednima neumorno traju iskapanja na još jednom arheološkom nalazištu u Baranji. Krije se tu cijeli povijesni presjek nekadašnjeg života.
“Kada krenemo prema spomeniku na Batini imamo naselje iz kasnog brončanog i starijeg željeznog doba i također rimsku utvrdu koja je čuvala ovdje granicu rimskog carstva takozvani limes…U grobovima pronalazimo razne posude koje su prilagane kao grobni prilozi pokojnicima”, rekao je u Dnevniku HRT-a Tomislav Hršak, ravnatelj Arheološkog muzeja Osijek.
Da je ova lokacija bogata nalazima zna se već više od stotinu godina. Bilo je ovo važno strateško područje za riječnu trgovinu pa je putem starih zapisa bilo lako otkriti nalazište.
“Prvo smo arheološki rekognoscirali cijelo ovo područje, znači šetali smo oranicama, njivama, gledali u zemlju vidjeli gdje nečeg ima gdje nečeg nema i u biti tako smo odredili i lokaciju do kuda se prostire naselje, gdje počinje groblje koje onda ovako istražujemo”, dodaje Domagoj Dujmić, viši kustos Arheološkog muzeja Osijek.
Radovi na ovom području trajat će još neko vrijeme, a dio je nalaza već prezentiran na izložbi Batina tisućljetni svjetionik na Dunavu.
“Cilj Arheološkog muzeja Osijek je definitivno promovirati svaki teren pa i ovaj putem društvenih mreža, odnosno novih medija, kako bi ljudi koji su laici mogli zapravo vidjeti o čemu se radi, koju baštinu imamo oko nas”, ističe Benjamin Relić, odnosi s javnošću Arheološkog muzeja Osijek.
Najnovija arheološka otkrića pridonose i boljem razumijevanju bogate kulturne baštine ove regije.
Cijelu emisiju pogledajte na linku.