
Trudnoća je divno iskustvo, ali može biti praćena raznim nelagodnostima, a bolovi u leđima su jedna od najčešćih tegoba koje žene doživljavaju tokom ovog perioda, piše Mamin kutak.
Bolovi u donjem dijelu leđa čest su problem za trudnice, ali uz pravilno održavanje snage stabilizatorske muskulature donjeg dijela leđa i pravilno disanje, mogu se ublažiti i omogućiti vam ugodnije razdoblje trudnoće. Slijedite ove savjete i ne oklijevajte zatražiti pomoć zdravstvenog stručnjaka ako to bude potrebno.
Ovakva vrsta bolova može biti izazvana mnogim razlozima od kojih su najčešći hormonalne promjene u trudnoći, promjena položaja bebe u kasnijim mjesecima trudnoće ili povećani mehanički stres na kralježnicu.
U ovom članku istražit ćemo uzroke bolova u donjem dijelu leđa u trudnoći i ponuditi nekoliko savjeta za njihovo sprječavanje ili ublažavanje.
Uzroci bolova u leđima
Bolovi u leđima u trudnoći mogu imati različite uzroke. Neke od najčešćih koje primjećujemo kod naših pacijenata su:
- Povećanje težine: Za vrijeme trudnoće, radi težine fetusa I hormonalnih promjena, žena dobija na težini što stvara dodatan pritisak na male zglobove i diskove donjeg dijela kralježnice.
- Promjene u posturi (držanju): Rastuća materica mijenja ravnotežu tijela, a trudnice često naginju prema nazad kako bi nadoknadile dodatnu težinu.
- Hormonalne promjene: Hormoni poput relaksina čine zglobove i ligamente značajno mekšima I fleksibilnijima kako bi pripremili tijelo za porođaj. Međutim, to također može dovesti do povećane pokretljivosti donjeg dijela kralježnice iznad onog što je optimalno za obrazac držanja tijela te potencijalno može uzrokovati bolove u leđima.
- Nepravilan položaj spavanja: Mnoge trudnice imaju teškoće u pronalaženju udobnog položaja za spavanje, što može uzrokovati pritisak na živce i bolove u donjem dijelu leđa.
- Stres na mišiće i ligamente: Povećanje težine i hormonalne promjene mogu dovesti do povećanog stresa na mišiće i ligamente koji podržavaju kralježnicu.
Savjeti za ublažavanje bolova u leđima
Iako je nemoguće u potpunosti izbjeći bolove u leđima tijekom trudnoće, postoje neki korisni savjeti koji mogu pomoći ublažiti nelagodu:
- Održavajte pravilnu posturu: Pokušajte držati leđa ravno i izbjegavajte dugotrajno sjedenje ili stajanje u jednom položaju.
- Koristite podršku za leđa: Postavite mali jastuk između donjeg dijela leđa i stolice kako biste ublažili pritisak na kralježnicu dok sjedite.
- Vježbajte: Redovno provođenje DNS vježbi (dinamička neuromišićna stabilizacija) uz pomoć fizioterapeuta u Poliklinici Preventis može pomoći u jačanju mišića leđa i smanjenju bolova. Prije započinjanja novog programa vježbanja uvijek se konzultirajte sa svojim fizioterapeutom.
- Koristite toplinu ili hladnoću: Topla kupka ili topli oblozi mogu opustiti mišiće i smanjiti bol, dok hladne komprese mogu smanjiti tijek upalnog procesa na razini malih zglobova donjeg dijela kralježnice.
- Nosite udobnu obuću: Odabir udobne obuće s podrškom za stopala može smanjiti stres na kralježnicu na način da smanjuje reaktivnu silu između stopala tijekom kontakta s tlom.
- Razmislite o fizikalnoj terapiji: Fizioterapeut će Vam značajno pomoći u pružanju odgovarajućih vježbi, pravilnog obrasca disanja i tehnika za ublažavanje bolova u leđima.
Kada posjetiti specijalista
Većina trudnica doživljava blaže bolove u leđima koji su normalni za vrijeme trudnoće. Međutim, postoje neki simptomi koji mogu ukazivati na ozbiljnije probleme i zahtijevaju pregled zdravstvenog stručnjaka. Ako primjećujete sljedeće simptome, trebali biste posjetiti našeg specijalista:
- Intenzivni i dugotrajni bolovi u leđima
- Bolovi praćeni vrućicom, trncima u nogama ili slabostima te oticanjem nogu
- Gubitak kontrole nad mokraćnim mjehurom i mokrenjem