
Ukoliko ste nedavno rodili, a pri dužem stajanju ste primijetili da vam jednostavno popušta trbušna stijenka moguće je da imate dijastazu ravnog trubšnog mišića, piše Mamin kutak.
Jeste li prilikom podizanja iz ležećeg položaja s kauča uočili malu izbočinu na sredini trbuha ili ste pak u jednom trenu vidjeli nekakvo ispupčenje? Jedna strana trbuha izdiže se poput grebena u odnosu na drugu? Često ste u teretani, ali unatoč svim naporima i dalje Vam je teško „učvrstiti“ taj trbuh? Možda niste primijetili niti jedan od ovih znakova, ali pripadate onoj skupini ljudi koja konstantno osjeća bol u lumbalnom djelu leđa, a pritom ni sami ne znate zašto. Svim ovim simptomima zajedničko je da uzrok može ležati u trbušnom mišiću. Iako možda na prvu ovo zvuči pomalo radikalno, dobra vijest je što su sva ova stanja rješiva, ako se problemu pristupi stručno i maksimalno prilagođeno.
Što je dijastaza?
Dijastaza dolazi od grčke riječi diástasis koja u prijevodu znači rastavljanje. Ona označava razmak po sredini trbušnog mišića. Funkcija ravnog trbušnog mišića puno je više od lijepo oblikovanog trbuha na plaži. Daleko od toga da to ne volimo vidjeti, pogotovo nakon poroda, ali osim što pomaže drugim ravnim mišićima u kompresiji trbušnih organa, ravni trbušni mišić također stabilizira zdjelicu tijekom hodanja te spušta rebra. On vam zapravo omogućuje da hodate uspravno i sa stavom, odgovoran je za stabilnost trupa, za posturu i kao podrška kralježnici.
Tijekom trudnoće, ravni trbušni mišić igra ključnu ulogu u podržavanju rastuće maternice i održavanju stabilnosti trupa. Pogotovo kod višeplodnih trudnoća ili trudnica s većim prirastom tjelesne mase tijekom trudnoće. Ovaj je mišić uključen i u proces izdisaja, za savijanje trupa.
Uzroci dijastaze ravnog trbušnog mišića
Razdvojenost, odnosno dijastaza ravnog trbušnog mišića predstavlja promjenu u anatomskoj strukturi mišića trbušnog zida, koja može rezultirati brojnim simptomima, uključujući slabost trbušne stijenke, loše držanje tijela i bolove u lumbalnoj regiji.
Najčešće se javlja tijekom trudnoće, uslijed povećanog intraabdominalnog tlaka, povećanja samog ploda tj. bebe i hormonskih promjena koje olakšavaju rastezanje trbušnog zida. Čimbenici kao što su višestruka trudnoća, starija dob trudnice i visoki indeks tjelesne mase mogu povećati rizik od razvoja dijastaze.
Međutim, dijastaza se može pojaviti i kod muškaraca i žena koji su bili izloženi ponavljajućim radnjama koje opterećuju trbušnu šupljinu, poput intenzivnih treninga ili teških fizičkih poslova. Nerijetko do dijastaze može doći i nakon velikih abdominalnih zahvata, a u posljednje vrijeme sve je češća pojava dijastaze uzrokovana povećanim intra-abdominalnim tlakom što je osim kod trudnoće, čest slučaj i kod pretilosti.
Kako dijagnosticirati dijastazu?
Dijastaza se može dijagnosticirati relativno jednostavno, ako govorimo o subjektivnoj metodi procjene. Subjektivno testiranje povodi se jednostavnim testom pretklona. Test se provodi na način da pacijent leži na leđima s lagano savijenim potkoljenicama i pokušava napraviti trbušnjak, pri čemu terapeut prisloni svoje prste 2 centimetra iznad pupka.
Kod nas u poliklinici Medical Body Balance osim ovakvog jednostavnog testiranja provodi se mjerenje dijagnostičkim ultrazvukom. Na ovaj način jasnije se prati napredak pacijenta uz slikovni prikaz i točno izmjerenu razdvojenosti između dva mišića.
Kako riješiti problem?
Problem dijastaze uspješno se rješava programom ciljanog treninga, koji se specifično usredotočuje na dijastazu. Ciljane i individualno prilagođene vježbe za dijastazu dovode do poboljšanja fizičke funkcije. Također, vježbe jačanja dubokih stabilizatora kralježnice su djelotvorne u tretmanu dijastaze kao i u poboljšanju kvalitete života žena nakon poroda .U Poliklinici Medical Body Balance provode se individualno prilagođene vježbe jačanja trupa. Kao preduvjet za specifične vježbe za dijastazu svaki pacijent individualno s terapeutom prolazi i usvaja vježbe dubokog abdominalnog disanja.
Od posebnih tehnika se često koristi kombinacija DNS-a (Dinamička neuromuskularna stabilizacija) i klasičnih vježbi. Edukacija svakog pacijenta od iznimne je važnosti, kako bi pacijent te iste vježbe mogao kvalitetno provoditi sam. Kombinacija ciljanih vježbi s elektrostimulacijom trbušnih mišića pokazala se kao dobra kombinacija za dobivanje super rezultata u relativno kratkom vremenu.
Ovisno u uzroku same dijastaze, po potrebi nakon carskog reza uz ciljane vježbe radimo i na ožiljku o čemu smo pisali u prethodnom članku. Indiba activ terapija također je učinkovita u kombinaciji sa MFR tehnikama rada na ožiljnom tkivu.
No prvi korak u liječenju dijastaze je detaljna dijagnostika na fizioterapeutskoj procjeni ili specijalistički pregled fizijatra na kojem se uzimaju u obzir svi bitni parametri i određuju modaliteti terapije, koji je prema trenutnom stanju najbolji za zdravlje. Veselimo se što možemo biti mali kotačić velikih promjena s kojima možete znatno poboljšati i unaprijediti kvalitetu svog života.