
Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća, postavio sam pitanje gradonačelniku je li istina da se na naše odlagalište dovozi otpad iz drugih dijelova Hrvatske. Na to pitanje nije znao dati odgovor, već mi je rečeno da će pitanje biti proslijeđeno Baranjskoj čistoći.
Jučer u medijima čitamo priopćenje Baranjske čistoće gdje trenutni direktor tvrdi da je to pak istina i da je prošle godine na naše odlagalište u Belom Manastiru odloženo čak 936 tona miješanog komunalnog otpada iz raznih dijelova Hrvatske.
Kaže direktor da taj otpad ne dovoze naši kamioni pa eto, ne može se znati odakle je. Postavlja se pitanje kako je moguće da ne postoji prateći list koji bi jasno pružio informacije odakle je smeće. Ako se ne zna odakle je smeće, onda je upitno zna li direktor Baranjske čistoće koji je sadržaj tog smeća ili se ni to ne zna jer taj otpad ne dovoze naši kamioni?
Tvrdnja da je to obaveza koju nam nameće Fond za zaštitu okoliša je apsurdna jer to nije obaveza Baranjske čistoće već ga oni primaju zato što ovi koji ga dovoze (i dalje ne znamo od kuda) to vjerojatno i plate. Da mi ne primamo taj otpad koji nije iz Baranje, nama ne bi trebalo niti proširenje našeg odlagališta pa nam posljedično nije potreban ni „Program širenja deponija“, to je totalni paradoks. Neću dopustiti da Beli Manastir bude velika deponija!
Ono što je meni izazvalo brojne upitnike nad glavom je izjava o širenju deponije prema pruzi gdje su u blizini kuće i manje naselje grada kao i mogući park. Mjesto gdje bi mogli imati novi drveni park za koji je puno građana izrazilo zainteresiranost, a to je i jedan od mojih planova, će po planu HDZ-a još više približiti velikoj deponiji smeća koje će nam srozati šetnicu koja je zadnjih godina postala izrazito popularna.
Ovo možemo promatrati kao posljedicu lošeg upravljanja Baranjskom čistoćom koji je, između ostalih krivih poteza, izgubio Općinu Bilje pa je stoga i manje novaca u blagajni, udvostručio cijenu odvoza otpada, drastično povećao broj zaposlenih od kad su došli na vlast (indikativno op.a), a uporno se nameće javnosti informacija o smanjenom prikupljanju otpada. Postavlja se pitanje je li zapošljavanje bilo potrebno s obzirom da kažu da ima manje otpada.
Za 2028. godinu je predviđen dovršetak izgradnje Centra za gospodarenje otpada Orlovnjak gdje bi se odvozio otpad iz Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije stoga Beli Manastir treba ići u smjeru saniranja i zatvaranja odlagališta.
Najtragičnije u svemu ovome je što nitko na gradskom vijeću nije imao te informacije pa se pitam tko uopće upravlja našim gradom. Meni nije jasno kako gradonačelnik ili predsjednik gradskog vijeća koji je također kandidat, nisu znali što se događa, ili ne žele znati? Umjesto da sam kao gradski vijećnik dobio neke informacije na moje postavljeno pitanje, odgovor poput ovog moram čitati u medijima, što je nedopustivo i poražavajuće. Čemu onda postoji gradsko vijeće? Glumimo demokraciju?
Mi u SDP-u ne smatramo da je budućnost našeg grada da postanemo jedna velika deponija nego želimo da naš grad omogući građanima što zdraviji život kako bi i samom gradu omogućili što zdraviju budućnost.
Takve stvari nikad ne bi dozvolio jer za upravljanjem gradom treba imati ljubav prema istome.
Priopćenje prenosimo u izvornom obliku. Portal Baranja info ne snosi odgovornost za njegovu istinitost ni sadržaj