
Damir Paulić je odgovorio na upiti Baranje info vezano uz priopćenje Andreja Jurića, priopćenje prenosimo u cijelosti:
Odgovor na neistine i netočnosti iznesene „Jurića“, dostavljenog portalu Baranja info. Kada se nešto javno iznosi, osnovno načelo je prethodno isto provjeriti i u slučaju nerazumijevanja problematike konzultirati se sa strukom. Ovdje je ispušteno jedno i drugo tako da se poseže čak za klevetom.
Baranjska čistoća je sukladno zakonskim propisima i mjerodavnom dozvolom primila na gradsko odlagalište 936 tona miješanog otpada što predstavlja pametan i izvrstan poslovni potez temeljem kojeg je:
- osigurano 90% sufinanciranje uređenja kapaciteta deponije iz sredstava Fonda i
- osiguran plasman i zbrinjavanje otpadne plastike kod ovlaštenog preuzimatelja (godišnje 400 tona) po povlaštenoj cijeni.
Navedene količine miješanog otpada su ekvivalent količina otpada Općine Bilje, koja je promijenila pružatelja usluge (Unikom Osijek), naime Općina Bilje je dovozila 2021. godine 1.129,09 tona miješanog otpada u Beli Manastir i kako tog dovoza više nema, zamijenjen je u manjoj količini (936 tona) od provjerenog pružatelja usluga „Eko flor“, koji je zauzvrat osigurao navedeni plasman. U očitovanju Baranjske čistoće – članak u „Glas Slavonije“ ta je činjenica navedena, ali je u konačnoj verziji objave ispuštena – ali, prije nego išta se iznosi i optužuje treba provjeriti, pa ne bi nastajale klevete i neistine kako se „nešto ne zna“ ili „da ne postoje prateći listovi“ ili „da se ne zna sadržaj otpada“.
Navedena tvrtka sukladno svojoj dozvoli dužna je navedene količine prijaviti i snositi obveze za isto prema Ministarstvu. Radi se o državnom sustavu „eONTO“ tako da JLS iz Baranje ne snose nikakve obveze niti radnje, tj. proces prijave i odgovornosti prema ministarstvu je na drugome.
Pored kontrole navedenog sustava, provodi se zakonska kontrola ulaza na deponiju u količinama i sastavu otpada na način da se prilažu odvage, PL-O, analitička izvješća i opća karakterizacija otpada što se svake godine u redovnoj kontroli od strane inspekcije provjerava.
Kad bi gospodin Jurić i njegovi savjetnici poznavali struku, ne bi se dovodili u situaciju iznošenja neistina i klevete.
U 8 godina mandata ove uprave nije utvrđena ni jedna nepravilnost u poslovanju tvrtke niti u gospodarenju otpadom, što se ne može reći za vrijeme mandata ranije (SDP) uprave (direktor Migles Branko SDP i predsjednik skupštine Bogatić Marko SDP), te se može provjeriti kako su 2014. godine mimo dozvole prihvatili 20.000,00 tona otpada, od čega samo sa područja Općine Bilje 12.000 tona, iako je prema dozvoli bilo moguće samo 10.000 tona i u nastavku svake godine 10.000 tona sve do 2017. godine kada se mijenja uprava.
Ova uprava tvrtke od 2017. godine je smanjila godišnje količine otpada na 4.300 tona/godišnje, pa se nameće pitanje za gospodina Jurića: što je veće 20.000,00 tona ili 5.236,00 tona (4300+936)?
Što se tiče proširenja, uređenja i sanacije deponija isto je uvijek u nadležnosti Fonda i radi se o općoj obvezi koja je u nadležnosti Ministarstva i upravo je iz tog razloga promijenjen „Pravilnik o odlagalištima otpada“, NN 4/2023 kojim je određeno proširenje postojećih deponija zbog odgode izrade Centara gospodarenja otpadom, tako da je Jurić promašio propis, tj 2028. godine navedeni centar neće postojati! Isto tako njegova zabrinutost za nepostojeći „Park“ je obmana javnog prostora, jer proširenje deponije je stvar uređenja postojeće deponije na vlastitoj čestici koja se proteže na 1,9 Ha, a proširenje tijela je samo 20 metara uz tijelo! Kolino je 20 naprama 19.000 metara?
Sva proširenja postojećih deponija u RH je stvar državne odluke koje proizlaze iz Opće Strategije gospodarenja otpadom u RH koju je donio Sabor.
Gospodin Jurić je član Gradskog vijeća Grada Belog Manastira i mogao je pročitati sva „Godišnja izvješća“ o poslovanju tvrtke Baranjska čistoća pa i o količinama otpada jer ista su dostavljena gradskom vijeću za svaku godinu, a ne u javnom prostoru stvarati „galamu neistina i laži“ što nije obilježje progresivne politike, već više liči na manifest anarhije iz prošlih vremena („Živi zid“).
Prozivke oko zapošljavanja i slično predstavljaju krajnje nepoznavanju suštine poslovanja i gospodarskog egzistiranja. Baranjska čistoća ima iza sebe sedam uspješnih godina sa stopom rasta i po 20 %, kontinuiranom dobiti, visokom stopom investicija, povećanjem plaća radnika tako da u ovom trenutku smo na ovom području jedna od najuspješnijih tvrtki. Za 2024. godinu očekujemo do sada najbolji rezultat poslovanja i upravo smo zato i ponosni što smo povećali zaposlenost temeljem proširenja djelatnosti, npr. prva smo tvrtka u RH po broju preuzete ambalaže na reciklažnom dvorištu (2,2 milijuna komada), šesti smo u RH po općoj uspješnosti u gospodarenju otpadom i sortiranju i imamo najmanju količinu otpada po stanovniku (166 kg po stanovnik) te smo prvi u RH uveli besplatni javni gradski prijevoz „Gradske autostaze“.- Odgovorio je Direktor čistoće Damir Paulić
Priopćenje prenosimo u izvornom obliku. Portal Baranja Info ne snosi odgovornost za njegovu istinitost ni sadržaj