
Nakon što su obrazovni sindikati najavili jednodnevni štrajk u tjednu od 17. do 21. ožujka, Ministarstvo znanosti i obrazovanja u priopćenju ističe da za to ne postoji opravdan razlog. Naglašavaju kako su u posljednjih deset godina učinjeni značajni pomaci u poboljšanju materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju te odbacuju tvrdnje da se prosvjetne radnike cijenilo samo kada su štrajkali.
Iz Ministarstva podsjećaju da su od posljednjeg štrajka prije šest godina plaće zaposlenika u obrazovanju povećane za više od 60 posto, a da će u nešto više od godinu dana rasti dodatnih 30 posto. Također ističu da su ukinute anonimne prijave prosvjetnoj inspekciji, smanjeno administrativno opterećenje zaposlenika te unaprijeđen sustav napredovanja, omogućujući učiteljima i nastavnicima povećanje plaće kroz stjecanje zvanja mentora.
S obzirom na neuspjeli postupak mirenja, Ministarstvo objašnjava da su pregovori sa sindikatima vođeni u dobroj vjeri te da su inzistirali na potpisivanju dodatka temeljnog kolektivnog ugovora kako bi se u njega ugradili svi postignuti dogovori. Smatraju da sindikati na to nisu pristali jer bi to značilo odustajanje od štrajka, što ih dovodi do zaključka da je cilj sindikalnih čelnika bio organizirati štrajk pod svaku cijenu.
Zaključno, Ministarstvo poručuje da ne vidi opravdan razlog za štrajk te vjeruje da većina zaposlenika u obrazovnom sustavu neće dopustiti da ih sindikalni predstavnici koriste za ostvarivanje nejasnih ciljeva.