Tijekom adventskog razdoblja povećava se opasnost od izbijanja požara. Pridržavanjem savjeta vatrogasaca imajmo mirne i sigurne blagdane.
Božićne lampice koje se koriste prilikom ukrašavanja često su neispravne, a prskalice se stavljaju u blizini gorivih površina.
Nerijetko se upaljene božićne dekoracije i ukrasne svijeće ostavljaju bez nadzora, a prilikom bacanja pirotehničkih sredstava ne vodi se briga o površini na koju će ti predmeti pasti što može dovesti do požara.
Savjeti vatrogasaca:
- Ne koristite neispravnu božićnu rasvjetu, koristite samo certificirane električne lampice i prije uporabe provjerite jesu li ispravne
- Postavite svijeće na negorivu podlogu kako biste smanjili rizik od požara
- Nikada ne ostavljajte zapaljene svijeće bez nadzora, čak ni na kratko
- Držite siguran razmak između svijeća i zapaljivih materijala, poput borovih grančica, ukrasa i zavjesa
- Osigurajte stabilnost adventskih vijenaca i božićnog drvca kako bi ostali čvrsto na svom mjestu
- Božićno drvce ne smije se postavljati u blizini izvora topline niti je preporučljivo koristiti prskalice na božićnom drvcu
- Pazite da božićno drvce ne blokira izlaz iz prostorije ili stana
Razdoblje adventa se poklapa sa sezonom grijanja, Stoga Hrvatska vatrogasna zajednica skreće pozornost na neodgovorno ponašanje i kod odlaganja pepela. Bez obzira na niske temperature, ako je suho vrijeme, vrući pepeo u dodiru s lakogorivim tvarima poput kartonske ambalaže, raznog otpadnog papira i slično, postaje opasan uzročnik požara.
Savjeti vatrogasaca:
– pazite gdje, kada i kako odlažete vrući pepeo sa žarom (oprez: žar iz pepela i do 24 sata nakon odlaganja predstavlja potencijalni izvor zapaljenja)
– preporučljivo je vrući žar iz peći obavezno prekriti snijegom ako ga ima ili politi vodom da se potpuno ohladi.
U slučaju požara nazovite vatrogasce na broj 193 ili Centar 112.