
Tri obrazovna sindikata – Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, Školski sindikat Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske – na konferenciji za medije održanoj u četvrtak pod nazivom “5 do 12 za modularnu nastavu”, ponovno su zatražila jednogodišnju odgodu reforme strukovnog obrazovanja. Istaknuli su kako nepripremljenost sustava za početak nove školske godine ugrožava i učenike i nastavnike te da škole nisu spremne ni kadrovski, ni tehnički, niti sadržajno.
Predsjednik sindikata Preporod, Željko Stipić, poručio je da sindikati ne traže ukidanje reforme već njezinu odgodu kako bi se svi uvjeti za provedbu mogli ispuniti. “Modularna nastava ne smije biti uvedena iz inata, jer Vlada nije htjela prihvatiti sve sindikalne zahtjeve. Ulog je prevelik, a posljedice bi mogle biti dugoročne”, upozorio je Stipić. Uz to, ponovio je i druge zahtjeve – izuzeće nastavnika iz sustava ocjenjivanja prema novom Zakonu o plaćama te povećanje osnovice plaće za 10 posto ili linearno povećanje koeficijenata.
Pravna savjetnica sindikata, Mirela Matijević-Erceg, naglasila je kako zakonski okvir za uvođenje modularne nastave još nije usklađen, navodeći da su učenici po važećim zakonima ocjenjivani po predmetima, a ne modulima. Dodala je i da bez izmjena desetak ključnih zakona reforma ne može biti provedena kvalitetno, a sindikati upozoravaju i da kurikuli za mnoga strukovna zanimanja još uvijek nisu doneseni, što dodatno otežava pripremu nastavnika.
Uz pravne i organizacijske prepreke, nastavnici ističu i tehničke manjkavosti – od nedovršenog prilagođavanja e-dnevnika do nejasnih uputa o ocjenjivanju. Prema provedenoj anketi, reforma bi mogla utjecati na status 260 zaposlenika u 98 škola, pri čemu se pitanje kadrovske pokrivenosti i mogućih tehnoloških viškova još uvijek ne rješava. “Mi i naša djeca postajemo pokusni kunići”, poručio je Ivica Inkret iz varaždinske strukovne škole, kritizirajući uvođenje reforme bez čvrstih temelja i jasne evaluacije.